Przewodniczący komisji obrony w Dumie krytykuje resort Szojgu: trzeba przestać kłamać

Autor:
tas\mtom
Źródło:
meduza.io, Kommiersant

Przewodniczący komisji obrony w Dumie Państwowej (niższej izbie rosyjskiego parlamentu), generał pułkownik Andriej Kartapołow skrytykował ministerstwo obrony w Moskwie za to, że nie "mówi całej prawdy o działaniach wojennych w Ukrainie" - podają niezależne rosyjskie media. Słowa krytyki padły w programie prokremlowskiego propagandysty Władimira Sołowjowa.

- Trzeba przestać kłamać. Wielokrotnie o tym mówiłem. Ale jakoś nie dociera do poszczególnych szefów. Czytałem raporty sowieckiego Biura Informacyjnego z 1941 roku, kiedy Niemcy przedarli się do Moskwy. Pisano otwarcie, że gdzieś się wycofujemy - mówił Andriej Kartapołow w programie "Sołowjow. Live".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Generał pułkownik stwierdził, że dzięki "obiektywnej informacji sowieckiego biura ludzie rozumieli, że istnieje niebezpieczeństwo, że wróg jest na ich ziemi", czego nie można powiedzieć o sytuacji obecnej.

Władimir Putin i Siergiej Szojgu w czasie ćwiczeń wojskowych. Zdjęcie archiwalne http://kremlin.ru/

Jak powiedział Kartapołow, "wszystkie przygraniczne wsie (graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego) są praktycznie zrujnowane, ale Rosjanie dowiadują się o tym "od kogokolwiek", w tym gubernatorów i korespondentów wojennych, ale nie z raportów rosyjskiego resortu obrony". - Ludzie wiedzą. Nasi ludzie nie są głupi. Widzą, że nie chcą im powiedzieć nawet części prawdy. Może to prowadzić do utraty wiarygodności – dodał przewodniczący komisji obrony w Dumie Państwowej.

Resort Szojgu krytykowany także przez innych

Dziennik "Kommiersant" przypomniał, że ministerstwo obrony było wielokrotnie krytykowane za sposób, w jaki prowadzi "operację specjalną" (propagandowa nazwa inwazji zbrojnej) w Ukrainie, w tym przez zwolenników Kremla np. czeczeńskiego prezydenta Ramzana Kadyrowa.

Władze Rosji za strategię w wojnie z Ukrainą krytykował także wcześniej były "minister obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Igor Girkin, który dowodził, że "rosyjska porażka jest oczywista" i że Rosjanie "przegapili złote dni", w czasie których można było przeprowadzić "blitzkrieg" (wojnę błyskawiczną).

224. dzień wojny Rosji przeciwko UkrainiePAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: meduza.io, Kommiersant

Źródło zdjęcia głównego: http://kremlin.ru/

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości