Ukraiński sztab: Rosjanie wysadzili tamę, zalali Rajhorodok

Aktualizacja:
Autor:
asty,
tas
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 225 dni. - Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podaje ukraiński sztab generalny w czwartkowym komunikacie. Wcześniej informowano, że od początku października Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 400 km kwadratowych obwodu chersońskiego na południu kraju. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:36

  Prezydent USA ostrzegł w czwartek, że ryzyko nuklearnego Armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. Joe Biden podkreślił, że Władimir Putin to człowiek, którego on zna dość dobrze i rosyjski przywódca "nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej, broni biologicznej lub chemicznej". Prezydent USA zasugerował, że groźba ze strony Putina jest realna, "ponieważ jego wojsko jest – można powiedzieć – nieefektywne".

 • 3:07

  Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że najemnicy z tzw. Grupy Wagnera eksploatują zasoby naturalne w Afryce, a "te nieuczciwe zdobycze są wykorzystywane do finansowania machiny wojennej Moskwy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie".

 • 2:32

  Departament obrony USA nie otrzymał żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia broni jądrowej w wojnie z Ukrainą - powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.

 • 1:41

  Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch. Pięć osób uważa się za zaginione.

 • 1:01

 • 0:29

  Rosyjski przewoźnik Nordwind Airlines wznowił bezpośrednie loty na Kubę. W związku z zamknięciem europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji na Karaiby docierają one przez Arktykę - donoszą kubańskie media. Zgodnie z informacją opublikowaną przez niezależny kubański portal 14ymedio, rosyjski przewoźnik Norwind Airlines po wielomiesięcznej przerwie wznowił w październiku bezpośrednie loty czarterowe z Rosji do miasta Varadero na Kubie oraz na wyspę Cayo Coco.

 • 0:07

  Widzimy jakie wysiłki Turcja wykonuje, żeby wesprzeć Ukrainę poprzez sprzedaż np. swoich dronów Bayraktarów; na pewno prezydent Recep Tayyip Erdogan nie chce świata, w którym państwo kolonialne jakim jest Rosja mogło napadać innych sąsiadów - powiedział w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

 • 21:54

  Wojska rosyjskie zastosowały w walkach na Ukrainie 86 irańskich dronów typu Shahed-136, 60 procent z nich zostało zniszczonych – powiadomił przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 21:53

  Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza, który od kwietnia przebywa w areszcie w związku z "rozpowszechnianiem fałszywych informacji o siłach zbrojnych", został oskarżony o zdradę stanu, politykowi grozi kara 20 lat więzienia - poinformowała agencja AP.

 • 19:03

  W jednym z domów na okupowanych terenach Ukrainy mieszkali do niedawna rosyjscy wojskowi, najeźdźcy nie wiedzieli, jak korzystać z toalety i wybili w pomieszczeniu obok dziurę w podłodze, by załatwiać tam swoje potrzeby fizjologiczne - poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

 • 18:39

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi oznajmił, że jego organizacja uważa Zaporoską Elektrownię Atomową za obiekt ukraiński. W środę Kreml ogłosił, że Rosja przejmuje tę siłownię położoną w okupowanej części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy.

 • 18:38

  Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim - podaje sztab generalny w czwartkowym komunikacie.

 • 18:38

  Moja 83-letnia babcia ukrywała się podczas rosyjskiej okupacji w piwnicy, zmarła tam z zimna i głodu, najeźdźcy nie pozwolili pochować jej na cmentarzu, dlatego musieliśmy pogrzebać babcię w przydomowym ogródku - relacjonował mieszkaniec wyzwolonego miasta Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

 • 18:10

  Wojnę z Rosją trzeba wygrać teraz i na Ukrainie, żeby rosyjskie czołgi nie ruszyły na Warszawę i Pragę, artyleria nie ostrzeliwała krajów bałtyckich, a rakiety nie uderzały w Finlandii - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.

 • 17:16

  Poparcie Amerykanów dla polityki wysyłania broni Ukrainie znacząco wzrosło względem sierpnia i opowiada się za nią już 2/3 amerykańskich wyborców - wynika z opublikowanego sondażu Ipsosu i Reutersa.

 • 16:51

  Ministrowie spraw wewnętrznych państw bałtyckich, Polski i Finlandii uzgodnili w Helsinkach, że zorganizują wspólne ćwiczenia obrony cywilnej – informuje komunikat litewskiego resortu. Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite wskazuje, że kraje sąsiadujące z Rosją są gotowe do koordynacji działań.

 • 16:51

  W wyzwolonej we wrześniu miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono ciała dwóch cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za policją i prokuraturą Charkowszczyzny.

 • 16:19

  Premier Czech Petr Fiala, którego kraj przewodniczy obecnie Radzie UE, powiedział po spotkaniu w Pradze z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, że wspiera planowane ponowne zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa we współpracę energetyczną z UE na Morzu Północnym. Premierzy rozmawiali też o dalszej pomocy dla Ukrainy.

 • 16:04

  Rada Najwyższa (parlament) odwołała Kyryłę Szewczenkę ze stanowiska szefa Narodowego Banku Ukrainy (NBU), decyzję tę podjęto na wniosek prezydenta Wołodymyra Zelenskiego - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

 • 15:48

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Białoruś wspomogła Moskwę niemal 250 wagonami z amunicją, tylko w październiku Mińsk dostarczył rosyjskim wojskom blisko 30 takich wagonów - powiadomił przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

 • 15:20

  Szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko, który we wtorek podał się do dymisji, jest podejrzany o "nielegalne działania", kiedy kierował państwowym Ukrhazbankiem – poinformowała Ukrainska Prawda, powołując się na Narodowe Biuro Antykorupcyjne i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną.

 • 14:42

  Spod gruzów budynku mieszkalnego ostrzelanego przez siły rosyjskie w nocy ze środy na czwartek w Zaporożu, wydobyto ciała trzech osób – poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

  Tym samym liczba ofiar nocnych ataków rakietowych wzrosła do czterech, rannych zostało co najmniej 12 osób.

  Wcześniej szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch informował o jednej osobie, która zginęła na miejscu oraz o drugiej ofierze, która zmarła w karetce pogotowia. Informację tę sprostowano – śmierć kobiety w karetce nie została potwierdzona.

 • 14:29

  Rosyjskie samoloty Tu-22 przeprowadziły nalot na Ukrainę z terytorium Białorusi - poinformował Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Ostatni atak z terytorium białoruskiego został dokonany pod koniec sierpnia.

  Rzecznik prasowy lotnictwa wojskowego Ukrainy Jurij Ihnat przekazał, że z Białorusi został ostrzelany obwód chmielnicki.

 • 14:05

  Od początku października Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 400 kilometrów kwadratowych obwodu chersońskiego - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Jak dodała, zmobilizowani Rosjanie już stali się "mięsem armatnim" wykorzystywanym na południu Ukrainy.

  - Zmobilizowani Rosjanie nie są dobrze przygotowani, na froncie pełnią rolę mięsa armatniego. Jako głównych jednostek Rosjanie używają sił powietrznodesantowych. Na południe Ukrainy sprowadzono nowe siły armii rosyjskiej, ponieważ walki tam będą trudne i długotrwałe - powiedziała Humeniuk.

 • 13:23

  Niech NATO pokaże, że nie boi się Rosji – zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym wystąpieniu dla australijskiego think tanku Lowy Institute.

  Dodał, że przyjęcie do Sojuszu Ukrainy jest szansą dla NATO na wzmocnienie siły na wschodzie Europy.

  W trwającym ponad pół godziny wygłoszonym zdalnie przemówieniu Zełenski powiedział, że ważne, aby zbudować "gwarancje bezpieczeństwa dla całego świata, aby nikt nawet nie pomyślał, by stać się autokratą, a nawet jeśli nim się stanie, nie mógł nawet pomyśleć o podbijaniu innych państw i narodów".

 • 12:00

  Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wynegocjowany wcześniej ósmy pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych przeciwko Rosji w związku z eskalacją agresji na Ukrainę i bezprawną aneksją obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

  - Ten nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji jest dowodem naszej determinacji, by zatrzymać machinę wojenną Putina i odpowiedzieć na jego ostatnią eskalację - fałszywe "referenda" i nielegalną aneksję terytoriów ukraińskich. Dalej uderzamy w rosyjską machinę wojenną, ograniczając możliwości importu, eksportu Rosji i jesteśmy na przyspieszonej ścieżce, aby uwolnić się od rosyjskiej zależności energetycznej - oświadczył wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

  - Bierzemy na cel także osoby odpowiedzialne za bezprawną aneksję terytoriów ukraińskich. UE będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne - dodał.

 • 10:13

  Wspierajcie nas na forum ONZ w potępianiu rosyjskiej agresji i nie pozwólcie, by Moskwa wykorzystywała wasze gospodarki do finansowania wojny i zbrodni - zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając zdalnie podczas odbywającego się w stolicy Peru Limie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA).

  "Jestem wdzięczny Organizacji Państw Amerykańskich za to, że zawiesiła Rosji status obserwatora. Potrzebujemy jednak więcej pomocy, by zapanował pokój, a wojska rosyjskie opuściły ziemię ukraińską" - mówił Zełenski.

 • 9:25

  Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim, stawiając Rosjan przed dylematem, czy bronić całego obszaru, czy skoncentrować się na najbardziej realnych do utrzymania częściach tego regionu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły 2 października 2022 roku nową fazę operacji ofensywnych w obwodzie chersońskim. Posuwając się na południe, jednostki ukraińskie przesunęły linię frontu o dodatkowe 20 km, zdobywając przede wszystkim pozycje wzdłuż wschodniego brzegu (rzeki) Ingulec i zachodniego brzegu Dniepru, ale nie zagrażając jeszcze głównym rosyjskim pozycjom obronnym. Siły rosyjskie zazwyczaj wycofywały się" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:01

  Czterech cywilów zginęło, a trzech zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

  Trzy osoby zginęły w Torskem, jedna w Zaricznem. Ponadto w wyzwolonych miejscowościach Swiatohirsk i Łyman odnaleziono ciała 10 osób zabitych przez Rosjan podczas okupacji tych miejscowości - przekazał urzędnik.

 • 7:18

  Po trwającej ponad pięć miesięcy rosyjskiej okupacji mieszkańcy Iziumu, na północnym wschodzie Ukrainy, powoli wychodzą z piwnic. W mieście, w którym odkryto niemal 450 grobów ofiar tortur, większość budynków nie nadaje się do życia. Brakuje wszystkiego, ale ludzie proszą tylko o pokój.

  - To było pięć miesięcy nieustannego strachu. Modlimy się i modlimy, ale Bóg nas chyba opuścił. Marzymy, żeby w końcu był spokój – mówili spotkani przez PAP nieliczni przechodnie.

 • 7:11

  Ukraińskie siły zbrojne w ciągu ostatniej doby zniszczyły na południu kraju między innymi dziewięć rosyjskich czołgów, cztery haubice, moździerz, wyrzutnię rakietową Grad i dwa magazyny z amunicją - podało Dowództwo Operacyjne Południe.

 • 5:55

  Nocny ostrzał miasta Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy uszkodził lub zniszczył kilka budynków mieszkalnych, powodując pożary - poinformował szef władz regionalnych Ołeksandr Staruch.

  "Możliwe są ofiary. Ratownicy już wyciągają ludzi spod gruzów" - napisał. Później urzędnik przekazał, że w ostrzale zginęły dwie kobiety. "Pod gruzami znajduje się jeszcze co najmniej pięć osób" – napisał Staruch na kanale Telegram.

  Dodał, że istnieje prawdopodobieństwo, że Rosjanie ponowią ataki, i zaapelował o ostrożność, szczególnie gdy ogłoszony zostanie alarm przeciwlotniczy.

 • 4:41

  Ukraińskie wojska, po dokonaniu znacznych zdobyczy w ciągu ostatnich 48 godzin, skonsolidowały pozycje i przegrupowały się na północy obwodu chersońskiego – przekazał w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Rosyjskie źródła donoszą o przygotowaniach do ukraińskiej ofensywy na północny zachód i północny wschód od Chersonia – dodano.

 • 4:40

  Instytut Studiów nad Wojną: ukraińska kontrofensywa, po miesiącu udanych operacji, nie osiągnęła jeszcze kulminacji i teraz wkracza do zachodniej części obwodu ługańskiego.

 • 4:40

  Aktualne mapy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną przedstawiające sytuację na froncie w Ukrainie.

 • 4:39

  Relacje polsko-hiszpańskie, dyplomacja parlamentarna, pomoc dla Ukrainy walczącej z rosyjską agresją oraz wyzwania związane z kryzysem energetycznym - były wśród tematów spotkania nowo akredytowanego ambasadora Hiszpanii w Polsce Ramira Fernandeza Bachillera i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 • 4:39

  Prezydent Ukrainy zwrócił się też w języku rosyjskim do przedstawicieli Rosji. - Nawet jeśli znajdziecie jeszcze gdzieś na świecie jakieś uzbrojenie o nazwie tak samo naturalnej dla waszego "ruskiego miru", jak te irańskie (drony – red.) Shahed, którymi próbujecie atakować nasze miasta (...), to i tak wam to nie pomoże. Wy już przegraliście - powiedział Zełenski.

  Mówił o "kłamliwej mobilizacji" ogłoszonej w Rosji i zniszczeniu "wszystkich perspektyw" narodu rosyjskiego. - Ukraińcy wiedzą, o co walczą, a coraz więcej obywateli Rosji uświadamia sobie, że ma ginąć po prostu dlatego, że jeden człowiek nie jest gotów zakończyć wojny – oświadczył.

 • 4:39

 • 4:38

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił w środę, że tego dnia wyzwolone zostały spod okupacji rosyjskiej trzy miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

  - Tylko w ciągu tej doby na Chersońszczyźnie wyzwolono spod pseudoreferendum i ustabilizowano takie miejscowości, jak Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka - powiedział Zełenski. Informacje te przekazał w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Facebooku.

 • 4:38

  23-letni Irlandczyk walczący w szeregach ukraińskiego legionu międzynarodowego zginął w trakcie prowadzonej koło Charkowa kontrofensywy - przekazała w środę jego rodzina.

 • 4:38

  Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na granicy rosyjsko-estońskiej.

  - Na granicy czekało nieco ponad 1000 osób, ale dziś już ich nie ma. Zostali wsadzeni do ciężarówek i wywiezieni - oświadczył Laanemets, cytowany przez portal Meduza. Policja i służby graniczne Estonii próbują ustalić, dokąd wywieziono uchodźców. Do poszukiwań użyto dronów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, tas

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Armija Inform

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości