Rosja przerzuca hipersoniczne pociski Kindżał do obwodu kaliningradzkiego

Autor:
tas/
tam
Źródło:
TASS, PAP, Ukraińska Prawda
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne MO Rosji
wideo 2/8
MO RosjiNagranie pocisku Kindżał

Trzy samoloty MiG-31, uzbrojone w hipersoniczne pociski Kindżał, zostały przerzucone na lotnisko Czkałowsk w obwodzie kaliningradzkim, graniczącym z Polską i Litwą. Państwowa agencja TASS, powołując się na komunikat Ministerstwa Obrony Rosji, podała, że dokonano tego "w ramach dodatkowych środków odstraszania strategicznego".

"Na lotnisku Czkałowsk zostanie zorganizowana całodobowa służba bojowa samolotów MiG-31 z pociskami Kindżał" - podała TASS, cytując czwartkowy komunikat rosyjskiego resortu obrony.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Pociski Kindżał są wystrzeliwane z samolotów MiG-31, a ich prędkość przekracza kilka razy prędkość dźwięku. Sprawia to, że są trudne do wykrycia, co stanowi wyzwanie dla systemów obrony przeciwrakietowej.

Myśliwiec MiG-31K z podwieszonym pociskiem KindżałShutterstock

W marcu rosyjski resort obrony poinformował, że pociski Kindżał zostały użyte do zniszczenia magazynów paliw w Konstantinowce na południu Ukrainy.  

Dowództwo sił powietrznych Ukrainy przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.

Od początku inwazji na Ukrainę odnotowano kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu, a Rosjanie starają się je wykorzystywać wyłącznie przeciw nadzwyczaj ważnym celom - ogłosiło dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

Zaniepokojenie państw bałtyckich

Sytuacja wokół Kaliningradu zaostrzyła się na tle toczącej się rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę, w związku z ograniczeniami tranzytowymi Rosji, wprowadzonymi przez Litwę - napisał portal Ukraińska Prawda. Przypomniał, że kraje bałtyckie są również zaniepokojone rozmieszczonymi wcześniej przez Rosję w obwodzie kaliningradzkim systemami rakietowymi Iskander.

Rakiety Iskander-MGetty Images
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: TASS, PAP, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości