Aktor skazany za "napaść" na policjanta. Prokuratura prosi o zwolnienie go z aresztu

[object Object]
Ustinow został skazany na 3,5 roku więzienia. Nagranie z zatrzymania aktora Oleg Kozlovsky
wideo 2/5

Rosyjska prokuratura zwróciła się do sądu o zwolnienie z aresztu śledczego aktora Pawła Ustinowa - poinformował w czwartek jego adwokat. 16 września moskiewski sąd skazał Ustinowa za rzekomą napaść na funkcjonariusza Gwardii Narodowej. Obrona aktora utrzymuje, że dochodzenie w jego sprawie zostało "całkowicie sfingowane".

Jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury o zmianę tak zwanego środka zapobiegawczego, Paweł Ustinow będzie mógł wyjść z aresztu śledczego przed rozpatrzeniem apelacji. Wcześniej wydawało się pewne, że aktor pozostanie tam do jej rozpatrzenia.

Decyzja w sprawie wniosku prokuratury zapadnie w piątek. Adwokat aktora, Anatolij Kuczerena, poinformował w czwartek, że posiedzenie, na którym sąd rozpatrzy apelację, zostało przełożone z 23 na 26 września.

Skuteczna kampania

Obserwatorzy w Moskwie oceniają, że wyrok w sprawie Ustinowa zostanie zmieniony i że skuteczna okazała się kampania w jego obronie. Zaangażowało się w nią środowisko aktorskie, w obronie skazanego wystąpili znani artyści i celebryci.

Komentatorzy wątpią jednak, by wyroki złagodzono innym osobom, które - podobnie jak Paweł Ustinow - zostały aresztowane i skazane po fali protestów politycznych w Moskwie na przełomie lipca i sierpnia. Po tych demonstracjach kilku ich uczestników zostało oskarżonych o użycie siły wobec funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. W każdym wypadku sąd orzekał karę pozbawienia wolności. Najniższy wyrok to dwa lata kolonii karnej.

Apele środowisk sądowych

Z apelami o ponowne rozpatrzenie wszystkich tych wyroków występują kolejne środowiska zawodowe. Najnowszy taki apel opublikowała w internecie grupa ponad 300 wydawców, krytyków, tłumaczy i dziennikarzy. Własną petycję ogłosiło kilkadziesiąt organizacji społecznych zajmujących się problemami socjalnymi. O uwolnienie osób niesprawiedliwie skazanych zaapelowało kilkuset lekarzy i pracowników służb medycznych.

List otwarty do prezesa Sądu Konstytucyjnego Walerija Zorkina wystosowała grupa utytułowanych prawników. Ze swej strony ponad 1000 nauczycieli z różnych regionów Rosji wezwało do "zakończenia sfingowanych spraw karnych". Odrębny list ogłosiło około 150 pracowników firm IT i programistów.

Czekał na kolegę

3 sierpnia w Moskwie opozycja zorganizowała nieuzgodnioną z władzami akcję protestu na rzecz uczciwych wyborów lokalnych (odbyły się 8 września).

23-letni Paweł Ustinow w tym dniu czekał na kolegę przy stacji metra Puszkinskaja. W pewnym momencie podbiegło do niego dwóch funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Mężczyzna został pobity pałką i zatrzymany za "aktywny udział w nielegalnej demonstracji". W poniedziałek, 16 września, sąd skazał Ustinowa na 3,5 roku więzienia za "napaść na policjanta".

"Proces w sprawie Pawła Ustinowa trwał zaledwie osiem godzin. Ogłoszenie wyroku zajęło sędziom 29 minut" - skomentował to zdarzenie dziennik "Kommiersant". Obrona aktora utrzymuje, że dochodzenie w jego sprawie zostało "całkowicie sfingowane".

Autor: tas//kg / Źródło: PAP, Kommiersant

Tagi:
Raporty: