TVN24 | Świat

Putin zaszczepiony przeciwko COVID-19. "Jeśli chodzi o szczepienia przed kamerą, to mu się to nie podoba"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas,
pp\mtom
Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, PAP

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął rosyjską szczepionkę przeciwko COVID-19 - jedną z trzech produkowanych w tym kraju. - Celowo nie powiemy, którą z nich. Wszystkie trzy są absolutnie niezawodne i skuteczne - oświadczył jego rzecznik Dmitrij Pieskow.

O zaszczepieniu się prezydenta Rosji poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Przekazał, że Władimir Putin przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19 i czuje się dobrze. Rzecznik dodał, że środa, dzień po przyjęciu szczepionki, będzie dla Putina "normalnym dniem pracy".

"Jeśli chodzi o szczepienia przed kamerą, to Putinowi się to nie podoba"

Wcześniej Pieskow mówił, że prezydent skorzysta z jednej z trzech krajowych szczepionek, ale władze celowo nie wskażą, z której. Zapowiadał też, że szczepienie prezydenta nie będzie "wydarzeniem publicznym".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Jeśli chodzi o szczepienia przed kamerą, to jemu się to nie podoba - wyjaśniał rzecznik. Odpowiadając na pytanie, dlaczego procedura zaszczepienia Putina nie jest upubliczniana, co mogłoby zachęcić obywateli, rzecznik odpowiedział, że "prezydent już teraz poświęca znaczną część swojego czasu pracy na wydarzenia, rozmowy, spotkania związane ze szczepieniami, a także z produkcją szczepionek".

Trzy preparaty

W Rosji dopuszczono do użytku trzy szczepionki przeciw koronawirusowi. Najpopularniejszą z nich jest Sputnik V (preparat został opracowany przez moskiewski Instytut Gamaleja). Dwie pozostałe to KoviVac (szczepionka powstała w ośrodku badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk) i i EpiVacCorona (centrum wirusologii Wektor w Nowosybirsku).

Rosyjskie ministerstwo zdrowia prognozuje, że do 15 lipca tego roku zostanie zaszczepionych ok. 30 milionów osób. Pierwszą dawkę preparatu (jednego z trzech) otrzymało ponad 6 mln osób.

Autor:tas, pp\mtom

Źródło: TASS, RIA Nowosti, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: