TVN24 | Świat

Putin: wybijemy im wszystkim zęby tak, by już nie mogli gryźć

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Im bardziej Rosja broni swoich interesów narodowych, tym większe jest dążenie, by ją osłabić – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin. Ocenił też, że "niektóre kraje starają się barbarzyńsko wymazać pamięć o wyzwoleńczej misji Armii Czerwonej".

Mówiąc o wielkości terytorium swego kraju i o tym, że Rosja "dla niektórych jest zbyt wielka", prezydent Władimir Putin w telewizyjnym wystąpieniu oznajmił: - Ktoś ośmiela się nawet publicznie mówić, że jest jakoby niesprawiedliwe, iż do Rosji należą bogactwa takiego regionu jak Syberia".

OGLĄDAJ TVN24 BiS W INTERNECIE W TVN24 GO

- Wszyscy chcą gdzieś "ugryźć" albo coś od nas "odgryźć", ale ci, którzy mają zamiar to zrobić, powinni wiedzieć, że wybijemy im wszystkim zęby tak, by już nie mogli gryźć – stwierdził. Nie wyjaśnił, jakie siły ma na myśli. Podkreślił przy tym, że gwarancją takiej odpowiedzi Rosji jest rozwój sił zbrojnych, ale zastrzegł, że jego kraj "nie idzie drogą militaryzacji gospodarki".

- Pojawia się pytanie: jaki jest stan i perspektywy rozwoju sił zbrojnych? Jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało dla wielu krajów, to u nas jest z tym lepiej niż w porządku. Spośród wszystkich państw nuklearnych mamy najbardziej nowoczesne siły powstrzymywania nuklearnego – powiedział Putin. Dodał, że Rosja pozyskała zupełnie nowy rodzaj broni strategicznej o zasięgu kontynentalnym i broń hiperdźwiękową, której "nikt jeszcze nie ma".

- Pojawiają się u nas nowe zestawy lotnicze, których odpowiedników nie ma na świecie; najnowocześniej bojowe okręty nawodne i podwodne, aparaty bezzałogowe – wymieniał prezydent. Rosji udaje się podtrzymywać swe siły zbrojne, "nie militaryzując przy tym budżetu" państwa – przekonywał.

- Będziemy dalej tak działać – zapowiedział.

Putin: im bardziej Rosja broni swoich interesów narodowych, tym większe jest dążenie, by ją osłabić

Putin nawiązał też do minionej rocznicy zakończenia II wojny światowej, obchodzonej w Rosji 9 maja jako święto państwowe – Dzień Zwycięstwa. Wyraził przekonanie, że dochodzi do coraz częstszych prób "wypaczenia historii, zrewidowania roli Armii Czerwonej w pokonaniu nazizmu i w wyzwoleniu narodów Europy".

Wynika to - jego zdaniem - z prób powstrzymywania Rosji. - Im bardziej Rosja broni swoich interesów narodowych, tym większe jest dążenie, by ją osłabić, zdyskredytować wartości jednoczące społeczeństwo – oświadczył gospodarz Kremla.

- Z tego powodu różnego rodzaju rusofoby i nieuczciwi politycy próbują bić w naszą historię, promować ideę zrewidowania wyników II wojny światowej i usprawiedliwiania zbrodniarzy nazistowskich – mówił Putin. Nie odniósł się przy tym do żadnych konkretnych wystąpień.

"Niektóre kraje starają się barbarzyńsko wymazać pamięć o wyzwoleńczej misji Armii Czerwonej"

Stwierdził też, że "niektóre kraje starają się barbarzyńsko wymazać pamięć o wyzwoleńczej misji Armii Czerwonej".

Dochodzi do "bezczeszczenia mogił, pamięci tych, którzy zginęli i burzenia memoriałów" – oświadczył. W krajach, gdzie się to odbywa, rozpowszechniane są - kontynuował - "jawne kłamstwa", na skutek czego "wirus niepamięci" poraża przede wszystkim młodzież. "U nas także piorą mózgi młodym ludziom tak, że oni często zapominają o tych bohaterskich czynach, których dokonali ich przodkowie" – ocenił. - W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić, by sytuacja tak się rozwijała – zastrzegł.

Putin dodał, że wiele w tej kwestii zależy od placówek dyplomatycznych Rosji za granicami kraju. Zaznaczył, że powinny one troszczyć się "o stan i ochronę memoriałów radzieckich, działając stanowczo i konsekwentnie, na podstawie prawa międzynarodowego".

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP