Rosja potwierdza: będzie spotkanie "normandzkie" ws. Ukrainy


Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy (tzw. format normandzki) spotkają się 23 czerwca w Paryżu, by omówić sytuację na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek służby prasowe MSZ Francji. Krótko pote potwierdziło to MSZ Rosji.

Komunikat wydano po rozmowie telefonicznej ministrów Rosji i Francji, Siergieja Ławrowa i Laurenta Fabiusa. Jak podano w oświadczeniu rosyjskiej dyplomacji, spotkanie na szczeblu ministrów ma na celu "promowanie pełnego wypełnienia porozumień mińskich za pośrednictwem mechanizmów grupy kontaktowej i jej podgrup roboczych, w tym rozwijania bezpośredniego dialogu Kijowa z Donieckiem i Ługańskiem". Ministrowie zajmą się kwestią realizacji porozumień pokojowych zawartych w lutym w Mińsku - mówił wcześniej rzecznik MSZ Francji Romain Nadal.

"Wspólne wsparcie"

MSZ w Moskwie poinformowało tymczasem, że w Berlinie rozmawiali w środę o możliwościach uregulowania sytuacji na Ukrainie wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin oraz asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland. Rozmówcy "potwierdzili wspólne wsparcie dla pełnej realizacji porozumień mińskich z 12 lutego" - przekazał rosyjski resort.

MSZ podało, że w środę rozmawiali telefonicznie o kryzysie ukraińskim szefowie dyplomacji Rosji i Niemiec, Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier. Ministrowie "podkreślili wagę bezzwłocznego przerwania wrogich działań na wschodzie Ukrainy, w szczególności ostrzeliwania wsi i infrastruktury cywilnej" - głosi komunikat ministerstwa.

Lutowe porozumienia pokojowe z Mińska przewidywały zawieszenie broni w walkach między prorosyjskimi separatystami i ukraińskimi siłami rządowymi i wycofanie ciężkiego sprzętu. Jak podała w sobotę OBWE, można mówić obecnie o eskalacji działań wojennych, przybywa punktów zapalnych, a walki toczą się coraz częściej na obszarach zaludnionych.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości