Pociąg wykoleił się pod Riazaniem. Sprawdzają, czy nie był to akt terroru

Źródło:
PAP, Mediazona
Wykolejenie pociągu pod Riazaniem w Rosji
Wykolejenie pociągu pod Riazaniem w Rosji
Komitet Śledczy Rosji
Wykolejenie pociągu pod Riazaniem w Rosji Komitet Śledczy Rosji

Komitet Śledczy Rosji poinformował o wszczęciu postępowania karnego w związku z wykolejeniem 19 wagonów pociągu towarowego w obwodzie riazańskim. Sprawa jest badana pod kątem terroryzmu.

Na kanale Telegram Komitetu Śledczego Rosji poinformowano w sobotę o wszczęciu postępowania karnego na podstawie artykułów o terroryzmie i nielegalnym pozyskiwaniu, przekazywaniu lub przechowywaniu urządzeń wybuchowych.

Według śledczych, w sobotę, po godzinie 7 (godz. 9 w Polsce) na 204. kilometrze trasy kolejowej w obwodzie riazańskim zdetonowano improwizowany ładunek wybuchowy. W rezultacie wykoleiło się 19 wagonów, w tym 15 zostało uszkodzonych.

O wykolejeniu pociągu, przewożącego nawozy mineralne, pierwsza poinformowała kolej moskiewska, podkreślając, że jego przyczyną mogła być "interwencji osób nieupoważnionych". Miejscowi zeznali, że zanim wagony się wykoleiły, słyszeli odgłos eksplozji.

Wykolejenie pociągu w obwodzie riazańskim Komitet Śledczy Rosji
Wykolejenie pociągu w obwodzie riazańskim Komitet Śledczy Rosji

Poszukiwanie dwóch podejrzanych

Kanały na Telegramie Mash i Shot podają, że w Riazaniu, około 200 km na południowy wschód od Moskwy, siły bezpieczeństwa poszukują dwóch osób, które lokalni mieszkańcy widzieli na torach kolejowych w pobliżu stacji Diagilewo. Shot twierdzi również, że na torach znajdowały się dwa improwizowane ładunki wybuchowe, które eksplodowały, gdy przejechał po nich pociąg towarowy. Mash przekazał, że w kabinie maszynisty były wybite szyby.

Rosyjski niezależny portal Mediazona zauważa, że wykolejenie pociągu w obwodzie riazańskim było najprawdopodobniej pierwszym aktem sabotażu na kolei tak blisko Moskwy.

150 spraw o sabotaż na kolei

Według ustaleń Mediazony od początku wojny w Rosji wszczęto około 150 spraw o sabotaż na kolei. W ciągu sześciu miesięcy liczba oskarżonych o ten czyn podwoiła się.

Liczba spraw zaczęła rosnąć szczególnie szybko po włączeniu nowych artykułów do Kodeksu karnego. Maksymalną karą za to teraz może być dożywocie. Jedna trzecia oskarżonych o taki czyn, to nieletni.

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: PAP, Mediazona

Źródło zdjęcia głównego: Komitet Śledczy Rosji

Tagi:
Raporty: