TVN24 | Świat

"W celu sprawdzianu gotowości do odparcia desantów". Rosja wysyła kaspijskie jednostki na Morze Czarne

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Interfax
Ćwiczenia okrętów Flotylli Kaspijskiej Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/4
Ministerstwo Obrony Rosji Ćwiczenia okrętów Flotylli Kaspijskiej

Część sił Flotylli Kaspijskiej zmierza na Morze Czarne – podały służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego. Bazę w Machaczkale opuściło ponad 10 jednostek desantowych i artyleryjskich.

"W celu sprawdzianu gotowości do odparcia desantów morskich i powietrznych zaangażowano oddziały piechoty morskiej i wojsk ochrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej" – głosi komunikat służb prasowych, które oświadczyły, że sprawdziany odbywają się zgodnie z rocznym planem przygotowania wojsk. Służby prasowe zapewniły, że przerzucanie jednostek odbywa się w ramach sprawdzianu kontrolnego, podczas którego załogi Flotylli Kaspijskiej wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach morskich wraz z siłami Floty Czarnomorskiej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Niemniej działania te zbiegają się z koncentracją sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Rozpoczęła się ona po nasileniu starć pomiędzy armią ukraińską i prorosyjskimi separatystami w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.

Stanowisko Kremla

Agencja Interfax przytacza w czwartkowej depeszy stanowisko rosyjskiego MSZ, które ogłosiło dzień wcześniej, że "NATO intensyfikuje swoją działalność na terytorium Ukrainy i na Morzu Czarnym".

"Na tle pogarszającej się sytuacji w Donbasie, a zwłaszcza doniesień o ostrzeliwaniu miejscowości w strefie konfliktu, Rosja skoncentrowała zgrupowanie sił zbrojnych w pobliżu granicy z Ukrainą. Rzecznik prezydenta (Władimira Putina) Dmitrij Pieskow powiedział, że wojsko będzie przebywało w tym miejscu tak długo, jak władze Rosji uznają to za konieczne i celowe" – przekazała agencja Interfax.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru