Niezależna "Nowaja Gazieta" ostatecznie traci licencję

Źródło:
PAP
Moskiewski sąd podjął decyzję w sprawie rejestracji "Nowej Gaziety". Nagranie z września 2022 roku
Moskiewski sąd podjął decyzję w sprawie rejestracji "Nowej Gaziety". Nagranie z września 2022 roku
wideo 2/2
Moskiewski sąd podjął decyzję w sprawie rejestracji "Nowej Gaziety". Nagranie z września 2022 roku

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił apelację niezależnej "Nowej Gaziety" od decyzji o anulowaniu jej licencji. Redaktor naczelny Dmitrij Muratow, laureat pokojowej Nagrody Nobla, powiedział po posiedzeniu sądu, że efektem tej decyzji jest "pozostawienie rosyjskiego społeczeństwa sam na sam z propagandą".

O anulowaniu licencji poinformowała "Nowaja Gazieta" (publikująca w mediach społecznościowych), a także portal Nowaja Gazieta.Jewropa, prowadzony przez dziennikarzy gazety, którzy pracują poza granicami Rosji. Następuje to "na dwa miesiące przed 30. rocznicą powstania redakcji" - oświadczyła "Nowaja Gazieta" na kanale Telegram.

Redaktor naczelny Dmitrij Muratow, laureat pokojowej Nagrody Nobla, powiedział po posiedzeniu, że efektem jest "pozostawienie społeczeństwa sam na sam z propagandą".

Rozpatrzenie apelacji zajęło Moskiewskiemu Sądowi Miejskiemu zaledwie pięć minut. Przed rozprawą odmówiono dziennikarzom możliwości filmowania w budynku sądu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

"Nowaja Gazieta" odwoływała się od decyzji sądu niższej instancji wydanej we wrześniu 2022 roku. Wówczas sąd zgodził się z wnioskiem urzędu Roskomnadzor, państwowego regulatora mediów i internetu, o pozbawienie drukowanej wersji "Nowej Gaziety" państwowej rejestracji jako środka przekazu.

"Nowaja Gazieta" nie jest już w Rosji dostępna w formie papierowej Reuters Archive

Zawieszona działalność

28 marca 2022 roku "Nowaja Gazieta" zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ten wymuszony krok nastąpił po ostrzeżeniach ze strony Roskomnadzoru. Przez pierwsze tygodnie po inwazji i wprowadzeniu w Rosji restrykcyjnego prawa medialnego "Nowaja Gazieta" próbowała działać w warunkach cenzury wojennej, na dłuższą metę okazało się to jednak niemożliwe.

Grupa dziennikarzy "Nowej Gaziety", która wyjechała z Rosji do krajów europejskich, założyła portal Nowaja Gazieta. Jewropa. W Rosji został on zablokowany na żądanie prokuratury generalnej. Własny projekt, o nazwie "Nowaja Rasskaz-Gazieta", prowadzili dziennikarze "Nowej Gaziety", którzy zostali w kraju, jednak on również został zablokowany po zaledwie kilku dniach działalności.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive