"Strategiczne znaczenie tych kierunków nie jest mniejsze". Zełenski o celach armii

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Wtorek jest 349. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. - Nasza maksymalna uwaga skupiona jest na tym, co przygotowują okupanci. I na tym, czego potrzebują nasi wojskowi. Na wszystkich kierunkach. Obwód doniecki i wschód, gdzie jest najgoręcej - mówię o nich każdego dnia - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że choć o południu mówi się rzadziej, to strategiczne znaczenie tych kierunków nie jest mniejsze. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:32

  Rosyjscy agresorzy zaatakowali Charków, w centralną część miasta trafiły rakiety - poinformował na Telegramie Ołeh Synehubow, szef charkowskich władz obwodowych. Dodał, że pociski Rosjan trafiły w centralną część Charkowa, a w miejscu jednego z trafień wybuchł pożar. - Wstępnie S-300, od 6 do 10 pocisków - wyjaśnił.

  Z kolei mer Charkowa Ihor Terechow napisał na Telegramie, że w miasto uderzyło sześć rakiet. - Jak dotąd mamy potwierdzenie ataków na zakład przemysłowy - poinformował.

 • 4:18

  Inwazja Putina jest dla Stanów Zjednoczonych i świata epokowym testem - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas corocznego orędzia o stanie państwa w Kongresie. Obiecał też, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba.

  Zwracając się do ambasador Ukrainy w USA Oksany Markarowej, która jest jednym z gości honorowych, zapewnił ją, że Ameryka jest zjednoczona we wsparciu jej kraju. - Będziemy was wspierać tak długo, jak trzeba - powiedział Biden.

 • 3:14

  "Odbyłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Blinkenem w sprawie nowej pomocy wojskowej, nowych sankcji wobec Rosji i przygotowań do ważnego wydarzenia w kontekście zbliżającej się rocznicy inwazji na pełną skalę, dokonanej przez Federację Rosyjską" – napisał szef ukraińskiej delegacji. Kułeba podkreślił też, że Rosja grubo się myli, "jeśli myśli, że ktoś zmęczy się walką ze złem, które ona niesie".

 • 2:19

  Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wypowiedzi dla agencji Reuters. - To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas - dodał.

 • 0:59

  Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował Aktionsbuendnis Katastrophenhilfe, zrzeszający Caritas, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy.

 • 0:27

 • 23:15

  Konflikt trwający w Ukrainie nie jest lokalna wojną, to element rosyjskiej strategii zmierzającej do rewizji ładu międzynarodowego, do zniszczenia obecnego ładu bezpieczeństwa i politycznego w Europie i zmiany ładu w skali globalnej – ocenił kierownik Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak.

 • 22:18

  Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) nie potwierdza zajęcia przez Rosjan szeregu miejscowości w rejonie Bachmutu, o których mówił minister obrony Rosji - podano w komunikacie HUR, dodając, że Siergiej Szojgu "przypisuje sobie niebyłe zwycięstwa".

  "Agencja propagandowa kraju okupanta TASS powiadomiła, że minister obrony obwieścił o przejęciu pełnej kontroli przez Rosję nad miejscowościami Sołedar, Kliszczijiwka, Krasnopilla, Błahodatne, Mykołajiwka, w obwodzie donieckim oraz Pidhirne, Łobkowe w obwodzie zaporoskim" - napisano w Telegramie HUR, Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

  "Wspomniał on także o 'pozytywnym' przebiegu działań bojowych pod Bachmutem i Wuhłedarem, ogłaszając, że wszystkie wskazane 'zdobycze' to zasługa sił zbrojnych Rosji"– dodano.

  W komunikacie podkreślono, że strona ukraińska potwierdziła wyjście z Sołedaru jeszcze 25 stycznia, a "co do innych miejscowości, to ich zajęcie przez wroga w chwili obecnej nie potwierdza się". "Na każdym z tych kierunków siły obrony Ukrainy kontynuują obronę" - czytamy.

  "Szojgu celowo nie wspomniał, że na wszystkich wymienionych kierunkach aktywnie uczestniczą siły prywatnej firmy wojskowej Wagner. Natomiast regularna armia rosyjska pełni tam tylko epizodyczną funkcję 'sił wsparcia'. Rosyjskie media propagandowe milczą na ten temat, co świadczy o tym, że trwa konflikt w polityczno-wojskowym kierownictwie Rosji" - oceniono.

 • 21:30

  Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają ukraińskie media.

  "Rosyjscy 'wolontariusze' przekazali 'wdowom bohaterów Noworosji' noszone futra. Logicznym byłoby przekazanie pieniędzy, a nie second-handu" - napisał na Facebooku dziennikarz Denys Kazanski. "Uważam, że wszyscy wiedzą, dlaczego tak jest i skąd wzięli te futra... Ale wdowy po 'bohaterach' wydają się zadowolone" - dodał.

  Agencja Unian opublikowała nagranie, na którym kobiety dziękują za przekazane im futra.

  УНИАН - новости Украины | война с Россией | новини України | війна з Росією | УНІАН

  Вдовам ликвидированных чмобиков из бантустанов "ЛДНР" в качестве компенсации раздали шубы Судя по видео, они довольны 🤷‍♂️

  Serwis nv.ua napisał, że na Sachalinie w Rosji rodziny poległych zmobilizowanych otrzymują mrożone ryby, zaś w Tuwie - barany i drewno

 • 21:18

  Niemieckie czołgi Leopard 2 A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony.

  "Kolejne konkretne kroki w ramach naszego poparcia dla Ukrainy: minister obrony Boris Pistorius rozmawiał dzisiaj na Ukrainie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i swoim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Czołgi Leopard 2 A6 będą dostępne pod koniec marca" – napisano na Twitterze niemieckiej placówki dyplomatycznej.

 • 21:00

  Wschód Ukrainy, obwód doniecki, to miejsce najbardziej zaciętych walk z armią Rosji, jednocześnie południe kraju jest równie istotne pod względem strategicznym - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 20:52

  W okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy rosyjskie siły zmuszają mieszkańców do zrzekania się ukraińskiego obywatelstwa, grożą im też zwolnieniami z pracy - informuje we wtorek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 19:40

  Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja dpa.

 • 19:40

  Kwestie powiązań transportowo-komunikacyjnych między Polską a Ukrainą w kontekście obecnych potrzeb wojennych i przyszłych, wynikających z rozwoju gospodarki i procesu powojennej odbudowy Ukrainy - omówili we wtorek członkowie Rady do spraw Bezpieczeństwa i Obronności.

 • 19:12

  Estońscy producenci saun dołączyli do inicjatywy "Sauny dla Ukrainy", której celem jest wysłanie ukraińskiej armii 10 mobilnych zestawów saun i pralni, z których miesięcznie będzie mogło skorzystać ok. 5 tys. żołnierzy - poinformowała we wtorek agencja BNS.

 • 19:02

  Czołgi Leopard 1A5 będą docierać na Ukrainę etapami. Do lata tego roku powinno trafić na Ukrainę 20-25 czołgów, do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 roku – ponad sto czołgów – powiedział podczas wizyty w Kijowie Boris Pistorius, minister obrony Niemiec.

  Pistorius, cytowany przez agencję dpa, podał, że do końca roku powinno rafić do 80 maszyn.

 • 18:23

  Natomiast, jak informują ukraińskie media, niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył we wtorek z wizytą do Kijowa, zapowiedział, że Ukraina otrzyma 100 Leopardów 1A5.

  Przyjazd polityka był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie z Pistoriusem. Zażartował, że do Kijowa dotarł pierwszy Leopard 2. Na zdjęciu minister trzyma model czołgu.

  "Będzie ich więcej. Dziękuję kanclerzowi Niemiec, mojemu koledze Borisowi Pistoriusowi i niemieckiemu narodowi. Koalicja czołgowa kroczy ku zwycięstwu!" - dodał.

 • 17:55

  Niemiecki producent broni Rheinmetall spodziewa się dostarczyć Ukrainie od 20 do 25 czołgów Leopard 1 jeszcze w tym roku - podała agencja Reutera, powołując się na dyrektora generalnego tej firmy Armina Pappergera.

  Pozostałe 88 pojazdów tego typu ma być dostarczonych na Ukrainę w przyszłym roku.

 • 17:01

  Nikt nie zabrania nam niszczyć celów na terytorium Rosji bronią produkowaną w Ukrainie - oświadczył w wywiadzie dla CNN Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. "Czy posiadamy taką broń?" - zapytał i odpowiedział: "Tak, posiadamy".

  CNN odnotowuje, że Ukraina nie może stosować broni przekazywanej przez Zachód do atakowania celów strategicznych na terytorium Rosji.

  W trakcie trwania wojny dochodziło już do ataków na obiekty w głębi Rosji, jednak Ukraina nie potwierdziła oficjalnie swojego udziału w tych atakach.

 • 16:16

  Firmy powiązane z Oksaną Marczenko, żoną byłego ukraińskiego posła Wiktora Medwedczuka, którego Kijów oskarżył o zdradę stanu, przelewały pieniądze na konta rosyjskiej Gwardii Narodowej i MSW - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  Według SBU finansowanie odbywało się poprzez sieć kijowskich firm. Miały one płacić rzekomo za ochronę nieruchomości Medwedczuka na Krymie. Firmy Marczuk odprowadzały "podatki i opłaty" do rosyjskiego budżetu, na łączną kwotę ok. 1,2 mln euro - poinformowała SBU.

  Wiktor Medwedczuk jest jednym z najbardziej znanych prorosyjskich polityków w Ukrainie. W kwietniu ubiegłego roku został zatrzymany podczas próby ucieczki z Ukrainy i przekazany Rosji w ramach wymiany. Marczenko wyjechała z Ukrainy 18 lutego zeszłego roku, cztery dni przed wybuchem rosyjskiej inwazji zbrojnej.

 • 16:00

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu doszło do potężnych eksplozji - poinformował na kanale Telegram doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

  Przekazał, że wybuchów było co najmniej pięc, w rejonie portu, gdzie rosyjscy okupanci składowali sprzęt wojskowy. "Ustalamy szczegóły (a raczej skutki)" – napisał Andriuszczenko.

 • 15:16

  Rosyjska firma Gazpromnieft, spółka-córka koncernu Gazprom, tworzy prywatną firmę wojskową - podaje ukraiński wywiad, powołując się na rozporządzenie podpisane przez premiera Rosji Michaiła Miszustina.

  Dokument, którego kopię publikują służby w Kijowie mówi o przyznaniu prawa spółce Gazpromnieft do powołania "prywatnej organizacji ochroniarskiej".

 • 15:14

  Mer Paryża Anne Hidalgo oznajmiła, że jest przeciwna obecności rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w jej mieście w 2024 roku dopóki trwa wojna w Ukrainie.

  Wcześniej Hidalgo mówiła, że popiera udział rosyjskich sportowców "pod neutralną flagą".

  Teraz mer stolicy Francji przyznała, że neutralna flaga "tak naprawdę nie istnieje".

  - Nie będziemy paradować z krajem, który dokonuje ataku na inny kraj, i udawać, że nie istnieje - dodała. Rozróżniła jednak "rosyjskich dysydentów, którzy chcą wystąpić pod flagą uchodźców", uzasadniając zmianę swojego wcześniejszego stanowiska.

 • 12:35

  Ukraińska straż graniczna poinformowała, że zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy nad Bachmutem.

  "Samolot szturmowy wroga osłaniał z powietrza piechotę atakującą linię obrony. Jeden z oddziałów straży granicznej otworzył ogień z zestawu rakietowego i strącił rosyjski samolot bojowy, prawdopodobnie Su-25" - podano w oświadczeniu. Maszyna zapaliła się i runęła na ziemię. Los pilota jest nieznany - dodała straż graniczna.

 • 12:25

 • 11:36

  Rada Najwyższa Ukrainy zaakceptowała dekrety prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przedłużeniu w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o 90 dni, poczynając od 19 lutego do połowy maja.

  Termin 19 lutego 2023 roku obowiązywał w poprzednich decyzjach dotyczących stanu wojennego i mobilizacji, przyjętych w listopadzie 2022 roku.

  Stan wojenny został w Ukrainie wprowadzony 24 lutego 2022 roku, w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji zbrojnej. Później stan wojenny i mobilizację przedłużano kolejno: 15 marca, 21 kwietnia, 15 sierpnia i 16 listopada 2022 roku.

 • 11:19

  Niepowodzenie zachodnich sankcji na dostawy części zbrojeniowych do Iranu sprawiło, że Rosja prawdopodobnie zdołała obejść sankcje i dzięki współpracy z Teheranem kupiła elementy do dronów bojowych - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 10:13

  Zdaniem brytyjskiego ministerstwa obrony Rosja od początku tego roku próbuje wznowić duże działania ofensywne w Ukrainie. Nie ma ona jednak wystarczających sił do ich prowadzenia - ocenił resort.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo podało, że celem operacyjnym Rosji niemal na pewno jest zajęcie pozostałych, utrzymywanych przez Ukraińców części obwodu donieckiego. Siłom rosyjskim brakuje jednak amunicji i jednostek manewrowych niezbędnych do prowadzenia skutecznych ofensyw, dlatego były w stanie zdobywać jedynie kilkaset metrów tego obszaru tygodniowo.

 • 9:38

  W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 16,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 18 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 9:12

  W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy na terenach pod okupacją rosyjską nauczyciele są zmuszani do przyjmowania paszportów Rosji pod groźbą zwolnienia z pracy i do rezygnowania z obywatelstwa Ukrainy - podał portal Kyiv Independent.

 • 9:09

  Amerykański niszczyciel USS Nitze był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - poinformował dziennik "Jerusalem Post", komentując wizytę tej jednostki w tureckim porcie Golcuk 3 lutego.

 • 8:16

  Wojska rosyjskie według stanu na 6 lutego nie zdołały okrążyć Bachmutu. W innym miejscu walk w obwodzie donieckim, koło Wuhłedaru, podejmują małe ataki i według sił ukraińskich sytuacja tam jest stabilna - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:51

 • 7:48

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zamierza w lutym odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek amerykańska telewizja NBC News, powołując się na trzy niezależne źródła.

 • 7:14

 • 6:53

  Decyzje o dostawach czołgów i innej zachodniej broni to słuszny krok i może on wpłynąć na sytuację na froncie, ale czas cały czas gra na korzyść Rosji i konfrontacja może się nasilić, zanim nowe uzbrojenie trafi na pole walki – powiedzieli w rozmowie z PAP analitycy wojskowości.

  - Wiele zależy od tego, w jakim czasie obiecane czołgi Leopard 2 trafią na Ukrainę. Pytanie także, ile ich będzie. Nie ostatecznie, a właśnie w pierwszych dostawach. Szkolenie załogi w warunkach pokoju trwa trzy miesiące. Nawet jeśli skróci się je do kilku tygodni, to jednak wymaga to czasu – mówił PAP analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Anna Maria Dyner.

  - Przychylam się do tych opinii, według których czas gra na korzyść Rosji – dodał PAP Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.

 • 4:48

  Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisała agencja Reutera.

 • 4:40

  Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła prezydencką ustawę o przedłużeniu stanu wojennego immobilizacji od 19 lutego na 90 dni – przekazał Ukrinform.

 • 4:06

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 3:25

  Prawie 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wspieraniem Ukrainy w odzyskiwaniu zajętego terytorium - wynika z opublikowanego sondażu pracowni Gallupa. Poziom akceptacji wsparcia nie zmniejszył się od ostatniego badania przeprowadzonego w sierpniu.

  Jak podał ośrodek, na pytanie o poparcie odzyskiwania terytorium przez Ukrainę, nawet jeśli przedłuży to wojnę, twierdząco odpowiedziało 65 proc. ankietowanych, zaś przecząco - 31. To niemal identyczny wynik, jak w sierpniu 2022 r.

 • 3:12

 • 2:12

  Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

  Zełenski wyraził też żal w związku ze śmiertelnym w skutkach trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii oraz poinformował, że Kijów zaproponował stronie tureckiej pomoc w prowadzonej operacji ratowniczej.

 • 2:00

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział w przyszłym szczycie Rady Europejskiej – przekazał Reuters.

 • 1:13

  "Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

 • 0:38

  Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości