MSZ Rosji wezwało ambasadora Mołdawii, jeden z dyplomatów uznany za persona non grata

Źródło:
PAP
Plac Czerwony w Moskwie
Plac Czerwony w Moskwie
Reuters
Plac Czerwony w MoskwieReuters

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Mołdawii i uznało jednego z dyplomatów tego kraju za persona non grata – była to reakcja na wydalenie z Kiszyniowa pracownika rosyjskiej ambasady w ramach protestu mołdawskich władz po zorganizowaniu głosowania w rosyjskich wyborach na terenie separatystycznego Naddniestrza.

MSZ Rosji wezwało w piątek ambasadora Mołdawii i uznało jednego z dyplomatów tego kraju za persona non grata w ramach retorsji po wydaleniu z Kiszyniowa pracownika rosyjskiej ambasady. Był to protest mołdawskich władz po zorganizowaniu głosowania w rosyjskich wyborach na terenie separatystycznego Naddniestrza.

Rosyjski resort spraw zagranicznych poinformował, że podjął taką decyzję w odpowiedzi na "nieuzasadnione" uznanie rosyjskiego dyplomaty za persona non grata 19 marca.

Mołdawia wydala pracownika rosyjskiej ambasady

Kiszyniów zareagował w ten sposób na zorganizowanie głosowania w rosyjskich wyborach prezydenckich w Naddniestrzu. "W tym kontekście wręczono ambasadorowi notę informującą, że jeden z pracowników ambasady został uznany za osobę niepożądaną na terytorium Mołdawii i powinien opuścić kraj" - poinformował wtedy mołdawski resort dyplomacji.

W piątek ministerstwo napisało na Telegramie, że przyjmuje z żalem decyzję Moskwy, a władze kraju "podejmują wszelkie konieczne kroki", by zapobiec ingerencji w sprawy wewnętrzne kraju.

Rosja otworzyła w separatystycznej republice Naddniestrza cztery lokale wyborcze podczas wyborów prezydenckich odbywających się w Rosji w dniach 15-17 marca. Władze Mołdawii nie zgadzały się na ten krok, a zezwoliły na głosowanie tylko w jednym punkcie głosowania - na terenie ambasady Rosji w Kiszyniowie.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Gerasimov/Shutterstock