Celebrytka, dziennikarka, opozycjonistka. Ksenia Sobczak chce kandydować na prezydenta


Rosyjska dziennikarka telewizyjna i zwolenniczka opozycji Ksenia Sobczak ogłosiła, że postanowiła kandydować w wyborach prezydenckichw 2018 roku. – Będzie musiała zacząć od zera – skomentował jej decyzję rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Dość milczenia. Myślę o tym od kilku miesięcy" – napisała Ksenia Sobczak w liście przesłanym do redakcji gazety "Wiedomosti". W materiale wideo, zamieszczonym w internecie, dziennikarka podkreśliła, że "jest kandydatem przeciwko wszystkim".

"W pełni spełnia kryteria"

Jej rzeczniczka Ksenia Czudnowa powiedziała rosyjskiej redakcji BBC, że szczegóły dotyczące swoich planów Sobczak przekaże później.

- O tym, kto będzie kierował jej sztabem wyborczym, w jaki sposób Sobczak planuje zebrać 300 tysięcy podpisów, a także, czy wycofa się na rzecz jedynego kandydata opozycji, jeśli do wyborów zostanie dopuszczony Aleksiej Nawalny, opowie na zwołanej konferencji prasowej w najbliższy wtorek – podkreśliła Czudnowa.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Sobczak "w pełni spełnia kryteria dla kandydatów na prezydenta zgodnie z prawem rosyjskim". – Będzie musiała zacząć od zera – powiedział niezależnej telewizji Dożdż Dmitrij Pieskow.

Celebrytka zaangażowana w politykę

Ksenia Sobczak to jedna z najbardziej znanych rosyjskich dziennikarek. Jest córką byłego mera Petersburga Anatolija Sobczaka.

Ksenia przez wiele lat prowadziła życie celebrytki. W ostatnich latach jednak zaangażowała się w działalność opozycyjną i zaczęła krytykować władzę.

Popularność zdobyła jako prowadząca w rosyjskiej telewizji programy typu reality show i talk show. Obwołano ją "rosyjską Paris Hilton". Zajmowała się też modą i była redaktorką naczelną pism dla kobiet. W 2012 roku aktywnie poparła protesty antyputinowskie i weszła w skład rady koordynacyjnej opozycji antykremlowskiej. Telewizja MTV zdjęła wówczas z anteny prowadzony przez nią talk-show poświęcony aktualnym problemom politycznym. Dziennikarka nadal łączy status gwiazdy, celebrytki należącej do elit towarzysko-finansowych, z krytycznymi wobec władz poglądami. Prowadzi programy polityczne w niezależnej telewizji Dożd, a jednocześnie jej nazwisko nie znika z łamów kolorowych magazynów, które między innymi szeroko omawiały w zeszłym roku narodziny jej pierwszego dziecka. W 2014 roku w rankingu zestawionym przez kilka rosyjskich mediów Sobczak znalazła się na 22. miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet w Rosji.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w marcu 2018 roku. Władimir Putin jeszcze nie ogłosił, czy w nich wystartuje. Kwestia startu w nich znanego opozycjonisty i blogera Aleksieja Nawalnego także na razie nie jest znana. "Władze Rosji podjęły ostateczną decyzję, że Nawalny nie zostanie dopuszczony do wyborów" - podała niedawno rosyjska redakcja BBC, powołując się na źródło w administracji prezydenta Władimira Putina.

Autor: tas//kg / Źródło: bbc.com, vedomosti.ru, tvrain.ru, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości