"Jedna z najbardziej głośnych spraw szpiegowskich w Rosji w ostatnich latach"

Była menedżerka rosyjskiej państwowej firmy energetycznej Inter RAO Karina Curkan, oskarżona o szpiegostwo na rzecz Mołdawii, została skazana na 15 lat pozbawienia wolności. Adwokaci zapowiedzieli złożenie apelacji. "Sprawa Curkan stała się jedną z najbardziej głośnych spraw szpiegowskich w Rosji w ostatnich latach" - skomentował wyrok portal RBK.

Moskiewski Sąd Miejski, który we wtorek wydał wyrok, uznał, że Karina Curkan dopuściła się szpiegostwa. Orzekł karę 15 lat kolonii karnej o zwykłym rygorze i nakazał przejęcie przez państwo skonfiskowanych w trakcie śledztwa funduszy w wysokości ponad 656 mln rubli (blisko 33 mln zł).

- Nie zgadzamy się z wyrokiem skazującym i odwołamy się do niego - zapowiedział adwokat Curkan Iwan Pawłow. Zapewnił, że obrońcy uczynią wszystko, by wyrok został uchylony.

Menedżerka wysokiego szczebla

W chwili zatrzymania w 2018 roku Curkan była menedżerką wysokiego szczebla w rosyjskiej państwowej firmie energetycznej Inter RAO. Śledczy twierdzili, że w 2015 roku przekazała mołdawskim służbom specjalnym dokument będący tajemnicą państwową, a dotyczący "pewnych aspektów działań" rosyjskich firm energetycznych w ramach projektów międzynarodowych. Chodziło w szczególności o rosyjskie dostawy energii elektrycznej do ukraińskiego Donbasu.

Materiały sprawy karnej utajniono. Prokurator żądał dla Curkan kary 18 lat więzienia.

Karina Curkan została skazana na 15 lat pozbawienia wolności
Karina Curkan została skazana na 15 lat pozbawienia wolności
Źródło: mos-gorsud.ru

Curkan, która na początku tego roku przejściowo została zwolniona z aresztu, nie przyznawała się do winy. Twierdziła, że sprawa karna jest związana z konfliktem pomiędzy nią a władzami separatystycznego Naddniestrza (dotyczącymi między innymi cen gazu dostarczanego do elektrowni kondensacyjnej w Mołdawii - podał portal RBK) i że dowody są sfałszowane. Obrońcy oceniali, że motywem oskarżenia Curkan jest chęć przejęcia jej stanowiska bądź odwrócenie przez służby specjalne uwagi od osoby rzeczywiście zajmującej się szpiegostwem w sektorze energetycznym Rosji.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"Sprawa Curkan stała się jedną z najbardziej głośnych spraw szpiegowskich w Rosji w ostatnich latach" - skomentował wyrok sądu portal RBK.

- Sprawa Curkan jest wyjątkowa. Jeśli w innych podobnych sprawach zwykle nie kwestionujemy faktów leżących u podstaw oskarżenia, ale nie zgadzamy się z naszymi przeciwnikami procesowymi w ich ocenie prawnej, to w tym przypadku kwestionujemy zarówno wiarygodność głównych zarzutów, jak i ocenę strony oskarżenia dotyczące faktycznych okoliczności sprawy - stwierdził Iwan Pawłow.

Uznane za tajne informacje o dostawach energii elektrycznej z Rosji na Ukrainę w pewnym okresie były w istocie szeroko omawiane przez przedstawicieli władz rosyjskich w trybie jawnym z udziałem szerokiego grona osób, które nie mają dostępu do tajemnic państwowych, w tym cudzoziemców - powiedziała w sądzie Karina Curkan.

Czytaj także: