"Rosja jest jedynym krajem, który jest w stanie obrócić USA w radioaktywny popiół"

Aktualizacja:
Reuters TVPrezenter opowiadał o nuklearnych możliwościach Rosji

Prominentny prezenter rosyjskiej państwowej telewizji Dmitrij Kisielow niedwuznacznie zasugerował, co może przydarzyć się Stanom Zjednoczonym - atak nuklearny. Wszystko działo się podczas programu telewizyjnego i zbiegło się w czasie z ogłoszeniem pierwszych sondaży z wynikami krymskiego referendum.

Uwagi Kisielowa zostały wygłoszone w chwili, gdy USA nie uznały wyników referendum na Krymie i zagroziły dalszymi sankcjami. Wcześniej kraje G7 zasugerowały, że mogą zbojkotować szczyt G8, który odbędzie się w Soczi na początku czerwca

Rosja wszystko może

Kisielow znany jest ze swoich krytycznych opinii wobec Zachodu. Jego program "Wiesti Niedieli" traktowany jest jako wskazówka, jak Kreml chce, aby obywatele postrzegali rzeczywistość. Sam Kisielow postrzegany jest jako sprzymierzeniec prezydenta Władimira Putina, który ma do telewizyjnego gwiazdora zaufanie. Do tego stopnia, że w lutym Kisielow otrzymał od prezydenta medal. W niedzielnym programie skrytykował on Stany Zjednoczone za ich próby bojkotowania Rosji. Z grafiką za plecami pokazującą wybuch jądrowy Kisielow podkreślił: - Rosja jest jedynym krajem, który jest w stanie obrócić USA w radioaktywny popiół.

- Nie wiem, czy to zbieg okoliczności, ale Obama zadzwonił do Putina 21 lutego i zapewne ponownie wywierał na niego nacisk, ale już następnego dnia rosyjski dziennik prorządowy napisał szczegółowy artykuł o tym, jak funkcjonuje nasz system obrony nuklearnej. U nas nazywa się on "Perimeter", w Ameryce mówią na niego "Martwa ręka". Radzę wam go przeczytać - mówił Kisielow. Potem dokładnie opisał, jak działa system i w jaki sposób Rosja może przypuścić atak rakietowy przeciwko swoim wrogom, nawet jeśli zniszczone zostanie jej centrum dowodzenia.

- Od tamtego zdarzenia (publikacji artykuły - red.) Obama zaczął dzwonić do Putina częściej i nieco posiwiał. Czy to zbieg okoliczności? - pytał. Stwierdził również, że Obama raczej z pewnością nie chce otwartej wojny z Rosją.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mn\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV

Raporty:
Pozostałe wiadomości