Rosyjski dziennikarz Andriej Nowaszow skazany na osiem miesięcy prac poprawczych za "dyskredytację" armii Putina

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchivePostępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne

Andriej Nowaszow został w poniedziałek skazany w Kemerowie na Syberii na osiem miesięcy prac poprawczych za "świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii". Sąd dodatkowo nałożył na rosyjskiego dziennikarza roczny zakaz publikowania czegokolwiek w internecie.

Andrej Nowaszow, wolny strzelec związany wcześniej z amerykańskim Radiem Wolna Europa, został uznany za winnego "dyskredytacji armii" za cztery posty w mediach społecznościowych, oraz udostępnienie artykułu, w którym mowa była o ostrzeliwaniu infrastruktury cywilnej podczas walk o Mariupol w zeszłym roku - podaje agencja Reutera.

Przed sądem Nowaszow oświadczył: "Wszystko, co zostało powiedziane w postach, o których publikację zostałem oskarżony, jest prawdą." - Odmawiam nazywania czarnego białym. Od samego początku tak zwanej specjalnej operacji wojskowej uważałem ją za zbrodnię przeciwko narodowi ukraińskiemu - powiedział dziennikarz w oświadczeniu końcowym przed sądem, według portalu "Moscow Times".

Andriej Nowaszow został skazany w Kemerowie na Syberii na osiem miesięcy prac poprawczych. Sąd dodatkowo nałożył na dziennikarza roczny zakaz publikowania czegokolwiek w internecie.

Rosja ogranicza wolność słowa

Inna rosyjska dziennikarka Maria Ponomarenko została w zeszłym miesiącu skazana na sześć lat kolonii karnej za oskarżenie rosyjskich sił powietrznych o zbombardowanie w kwietniu ubiegłego roku teatru w Mariupolu, w którym schroniły się kobiety i dzieci.

Za "dyskredytowanie" armii Putina grozi obecnie kara do pięciu lat więzienia, a za rozpowszechnianie świadomie fałszywych informacji na jej temat - 15 lat pozbawienia wolności.

Niższa izba parlamentu Rosji udzieliła w tym miesiącu wstępnego poparcia ustawie, która wprowadziłaby dłuższe kary więzienia i rozszerzyła ustawodawstwo na siły najemnicze znane jako Grupa Wagnera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości