Niższa izba rosyjskiego parlamentu przegłosowała we wtorek podniesienie maksymalnego wieku, w którym mężczyźni mogą zostać powołani do wojska, z 27 do 30 lat. Zwiększono również karę grzywny za niestawienie się na wezwanie komisji poborowej i wprowadzono szereg innych zaostrzeń.
Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę o zmianie wieku poborowych i podwyższeniu jego górnej granicy do 30. roku życia, co oznacza, że do wojska będą powoływani mężczyźni w wieku od 18 do 30 lat - powiadomił we wtorek niezależny portal Meduza.
Duma Państwowa uchwaliła ustawę, która przewiduje podwyższenie górnej granicy wieku poborowych, w drugim i trzecim czytaniu.
Według pierwszej wersji ustawy wiek poborowych miał wynosić od 21 do 30 lat. Tak się jednak nie stało.
Podniesienie kary za niestawienie się w komisji poborowej
Zmiany zaproponowało w grudniu ubiegłego roku ministerstwo obrony, po pierwszej fali mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Ustawa będzie następnie głosowana przez izbę wyższą Dumy - Radę Federacji. Jeśli podpisze ją prezydent, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku - pisze Meduza.
Ustawodawcy przewidzieli także inne zmiany, między innymi zwiększono do 30 tysięcy rubli karę grzywny za niestawienie się na wezwanie komisji poborowej i wprowadzono szereg innych zaostrzeń. Wprowadzano kary grzywny za niepoinformowanie komisji poborowej o zmianie miejsca zamieszkania (na dłużej niż trzy miesiące) lub wyjeździe z kraju na okres powyżej pół roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock