TVN24 | Świat

Putin wskazał czołowych kandydatów rządzącej partii. Pominął Miedwiediewa

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjscy ministrowie obrony i spraw zagranicznych, Siergiej Szojgu i Siergiej Ławrow, znaleźli się na czele listy wyborczej rządzącej partii Jedna Rosja. Nominacje ogłosił w sobotę Władimir Putin. Pominięty został jeden z polityków uważanych za najbliższych rosyjskiemu prezydentowi, przewodniczący Jednej Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Prezydent Rosji Władimir Putin pojawił się w Moskwie na zjeździe rządzącej partii Jedna Rosja. Wskazał kandydatów na najwyższe miejsca na jej liście wyborczej w głosowaniu przewidzianym na jesień. Wymienił m.in. ministrów obrony i spraw zagranicznych, Siergieja Szojgu i Siergieja Ławrowa. Pominął natomiast Dmitrija Miedwiediewa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Miedwiediew, były premier i były prezydent Rosji (w latach 2008-2012) jest przewodniczącym Jednej Rosji. To partia, którą Putin pomagał zakładać 20 lat temu, jednak formalnie nigdy nie był jej członkiem.

"Nie mamy przed sobą tajemnic". Putin o relacjach z Miedwiediewem >>>

Miedwiediew jest jednym z najbliższych współpracowników Putina. W czasach, gdy obaj politycy na przemian piastowali urzędy premiera i prezydenta, utworzony przez nich układ rządów nazywano w Rosji "tandemem".

Miedwiediew o wspólnych uzgodnieniach

Nie jest jasne, co oznacza wykluczenie Miedwiediewa z czołówki listy wyborczej Jednej Rosji. On sam powiedział, że ogłoszona przez Władimira Putina piątka liderów listy była ich wspólną inicjatywą.

W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2016 roku Miedwiediew był jedynym kandydatem na krajowej liście wyborczej Jednej Rosji. W 2020 roku złożył dymisję z urzędu premiera Rosji, po czym został mianowany zastępcą przewodniczącego narodowej Rady Bezpieczeństwa. Przewodniczącym rady jest prezydent Rosji. W systemie politycznym tego kraju tym nie ma stanowiska wiceprezydenta.

Wybory w Rosji we wrześniu 2021 roku

Ministrowie obrony i spraw zagranicznych to politycy, którzy tradycyjnie zajmują wysokie miejsca w rankingach zaufania w sondażach opinii publicznej w Rosji. Armia jest jedną z najpopularniejszych wśród obywateli instytucji państwowych.

Andriej Kolesnikow z Carnegie Moscow Center powiedział w rozmowie z Reutersem, że Ławrow i Szojgu byli najpopularniejszymi ministrami. "Wystarczy pokazać tych dwóch facetów społeczeństwu i jest oczywiste, że to partia Putina" – powiedział.

Jako premier Miedwiediew często plasował się nisko w rankingach poparcia. Socjolodzy zwrócili uwagę na tendencję, zgodnie z którą Rosjanie winią raczej rząd i premiera za niepopularne decyzje, co sprawia, że trudności i problemy nie odbijają się na notowaniach prezydenta kraju.

Wybory do Dumy

Wybory do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, odbędą się 19 września tego roku. W Dumie zasiada 450 deputowanych. Połowa z nich zostanie wyłoniona z list partyjnych, a połowa - w okręgach jednomandatowych.

Putin przemawiając w sobotę na zjeździe starał się dać partii przedwyborczy impuls. Pochwalił ją za "zdolność do odnowy i ciągłego rozwoju". Obiecywał też duże wydatki na infrastrukturę, edukację i zdrowie.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, Reuters