Wicepremier Chin spotkał się z Putinem. "Pogłębianie obustronnie korzystnej współpracy"

Źródło:
PAP

Wszechstronne partnerstwo pomiędzy Chinami a Rosją utrzymuje wysoki poziom, a współpraca w wielu dziedzinach dobrze się rozwija - oświadczył wicepremier ChRL Zhang Guoqing podczas spotkania z Władimirem Putinem we Władywostoku. Jego wypowiedź omawia państwowa chińska agencja prasowa Xinhua. Jak oświadczył, Chiny są skłonne do pogłębiania "obustronnie korzystnej współpracy" z Rosją.

Wicepremier Chin Zhang Guoqing spotkał się we wtorek z Władimirem Putinem we Władywostoku w kuluarach Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Na początku Zhang przekazał rosyjskiemu przywódcy "serdeczne pozdrowienia" od przywódcy Chin Xi Jinpinga i ocenił, że "wszechstronne partnerstwo koordynacji" pomiędzy obu krajami "utrzymuje wysoki poziom", a współpraca w wielu dziedzinach dobrze się rozwija – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

"Chiny są skłonne współpracować z Rosją, by wprowadzić w życie ważny konsensus osiągnięty przez obu szefów państw, dzielić się możliwościami rozwojowymi, pogłębiać obustronnie korzystną współpracę", a także "w dalszym ciągu osiągać nowe rezultaty" – przekazała agencja, omawiając wypowiedź Zhanga.

Relacja Chin i Rosji

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę przez kraje zachodnie i ich sojuszników. W ostatnich latach zacieśniały też współpracę z Rosją w wielu dziedzinach, w tym militarnej. Według części ekspertów Chiny i Rosję łączy nieformalny antyzachodni sojusz.

W najbliższych dniach na rosyjskim Dalekim Wschodzie dojdzie też najprawdopodobniej do spotkania Putina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, który już przybył do Rosji pociągiem.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP