Ocena postaci Borysa Jelcyna wciąż jest w Rosji negatywna - wskazują rosyjscy socjolodzy, cytowani w poniedziałek przez dziennik "Wiedomosti". 1 lutego mija 85. rocznica urodzin pierwszego prezydenta Rosji, zmarłego w 2007 roku.
Jedynie 14 proc. Rosjan odnosi się do Jelcyna pozytywnie; 36 proc. ma do niego negatywny stosunek - świadczą przytoczone przez "Wiedomosti" wyniki sondażu niezależnego Centrum Lewady z listopada 2015 roku.
56 proc. Rosjan oceniło w tym sondażu, że epoka Jelcyna przyniosła ich krajowi więcej złego niż dobrego. Jest to jednak, jak zauważają "Wiedomosti", znacznie mniej niż w grudniu 2000 roku, kiedy uważało tak aż 75 proc. Rosjan.
Zmiany w postrzeganiu
- Negatywny stosunek do Jelcyna "zaczął się zmieniać dopiero w latach 2007-2008, kiedy sytuacja w kraju zaczęła się poprawiać i rozdrażnienie Jelcynem i jego epoką nieco się zmniejszyło. Po kryzysie z 2009 roku negatywne oceny znów zaczęły powracać, chociaż nie sięgnęły poziomu pierwszej połowy lat 2000" - powiedział dziennikowi wiceszef Centrum Lewady Aleksiej Grażdankin.
Socjolog zwrócił uwagę, że z upływem lat rośnie w sondażach odsetek Rosjan, którzy na temat Jelcyna nie mają zdania.
- 14 proc. ludzi, którzy pozytywnie oceniają rządy Jelcyna, zapewne pokrywa się z tymi, którzy mają paszporty zagraniczne, konta walutowe i którzy wątpią w to, czy Rosja podąża właściwą drogą - wskazał inny cytowany przez "Wiedomosti" socjolog, Dmitrij Oreszkin.
W jego ocenie debaty w Rosji dotyczące złych dla kraju lat 90. są przerzucaniem odpowiedzialności na poprzednie władze. Po roku 2000 - wskazał Oreszkin - sytuacja w Rosji zmieniła się na lepsze tylko, jeśli chodzi o dochody ludności. Było to właśnie rezultatem przeprowadzonych w latach 90. reform, choć ludzie oceniają tę poprawę jako zaprowadzenie porządku przez następcę Jelcyna, Władimira Putina.
- Pierwsze osoby w państwie pomstują na lata 90., z którymi kojarzy się Jelcyn. To czasy demokracji, kiedy przedstawiciele resortów siłowych przeżywali stres. Nie lubią tych czasów i szczerze uważają, że były one rujnujące dla kraju, dlatego, że państwo było słabe - dodał Oreszkin.
Z sondażu centrum Lewady wynika, że jedynie 11 proc. Rosjan pozytywnie odnosi się do reform wolnorynkowych z 1992 roku, a 58 proc. ocenia je negatywnie.
85. rocznica urodzin byłego prezydenta
Uroczystości poświęcone 85. rocznicy urodzin Jelcyna odbywają się w poniedziałek we wsi Butka w obwodzie swierdłowskim, gdzie urodził się pierwszy prezydent Rosji i w Centrum Prezydenckim Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu. Pod pomnikiem Jelcyna w Jekaterynburgu składane są kwiaty.
W Moskwie wdowa po Jelcynie Naina i współpracownicy pierwszego prezydenta Rosji złożyli kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Nowodziewiczym.
Jelcyn stanął na czele władz Rosji w momencie przełomowym - w roku 1991. Sam ustąpił ze stanowiska w grudniu 1999 roku i przekazał władzę ówczesnemu premierowi Putinowi. Przez jednych gloryfikowany za otwarcie Rosji na kapitalizm, a przez innych potępiany za chaos w kraju i pauperyzację społeczeństwa, zmarł w roku 2007 w wieku 76 lat.
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru