Przyjmą żołnierzy tuż po szkole. Szykują się zmiany w rosyjskiej armii

Źródło:
BBC
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/5
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę Ministerstwo Obrony Rosji

Żołnierzami kontraktowymi w rosyjskiej armii będą mogli zostać 18-latkowie, czyli uczniowie tuż po maturze - podała BBC. Poprawkę wniosła komisja obrony w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu. Posłowie mają się nią zająć w najbliższy wtorek.

Rosyjska sekcja BBC przypomniała, że jak dotąd podpisać kontrakt z wojskiem mogła młodzież, która ukończyła technikum lub inną szkołę zawodową, czyli co najmniej o rok lub dwa starsza. Kontrakt mogli zawrzeć także ci, którzy - jako poborowi - służyli w armii przez co najmniej trzy miesiące.

Inicjatorem zmian jest przewodniczący komisji obrony w Dumie Państwowej, były wiceminister obrony Andriej Kartapołow. Posłowie niższej izby parlamentu mają się nimi zająć w najbliższy wtorek.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Pod koniec maja BBC poinformowała, że prezydent Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą zaciąganie do sił zbrojnych osób powyżej 40. roku życia. Limit wieku wzrósł do 50 lat. "Zmiany dotyczące żołnierzy kontraktowych są kontynuowane na tle przedłużających się działań wojennych w Ukrainie, narastania strat w armii rosyjskiej i ukrytej mobilizacji mężczyzn wysyłanych na wojnę" - skomentowała pomysł Kartapołowa BBC.

Rosyjscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock/withGod

Znikająca poprawka

Kartapołow wniósł także inną poprawkę, pozwalającą nie tylko na rekrutację żołnierzy kontraktowych spośród absolwentów szkół, ale także na wysyłanie ich do walk zaledwie po miesiącu od zawarcia kontraktu. Projekt ustawy zawierający ten zapis został opublikowany na stronie internetowej Dumy Państwowej na początku czerwca, później jednak zniknął i pojawił się w poprawionej wersji - podała BBC.

Nowa wersja projektu ustawy zakazuje wysyłania żołnierzy, którzy odbyli służbę krótszą niż cztery miesiące, do udziału w działaniach wojennych "w warunkach konfliktu zbrojnego".

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/withGod

Tagi:
Raporty: