Uznanie małżeństw jednopłciowych i związków partnerskich w UE. Rezolucja europarlamentu

Źródło:
PAP
Parada Równości przeszła przez Warszawę. Wideo z 19 czerwca 2021
Parada Równości przeszła przez Warszawę. Wideo z 19 czerwca 2021TVN24
wideo 2/2
Parada Równości przeszła przez Warszawę. Wideo z 19 czerwca 2021TVN24

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której podkreśla, że małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej Unii Europejskiej. W dokumencie podkreślono, że osoby LGBTIQ powinny mieć możliwość pełnego korzystania ze swoich praw.

W rezolucji w sprawie praw osób LGBTIQ w UE, przyjętej 387 głosami do 161, przy 123 wstrzymujących się od głosu, Parlament Europejski podkreślił, że obywatele ci powinni mieć możliwość pełnego korzystania ze swoich praw.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W rezolucji stwierdzono, że małżeństwa lub zarejestrowane związki partnerskie zawarte w jednym państwie członkowskim powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób.

Posłowie o dyskryminacji w Polsce i na Węgrzech

W związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że przepisy dotyczące małżonków zawarte w dyrektywie o swobodnym przepływie osób mają zastosowanie również do par tej samej płci, Komisja powinna podjąć działania wobec Rumunii, gdzie rząd nie zaktualizował krajowego ustawodawstwa, aby uwzględnić to orzeczenie - domagają się posłowie.

Rezolucja wzywa również wszystkie kraje UE do uznania osób dorosłych wymienionych w akcie urodzenia dziecka za jego prawnych rodziców. Posłowie chcą, by tęczowe rodziny miały takie samo prawo do łączenia rodzin jak pary przeciwnej płci i ich rodziny.

Posłowie uznali również, że społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji i wezwali w związku z tym UE do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko Warszawie i Budapesztowi.

VI Trójmiejski Marsz Równości
VI Trójmiejski Marsz Równości21.08| Szósty raz w Gdańsku i trzeci w Częstochowie. W tych miastach ruszyły w sobotę marsze równości. Uczestnicy chcą pokazać swoją solidarność z osobami LGBT. - Chciałabym, żeby nikt ze sobą nie wojował, żeby każdy mógł przejść przez ulicę na spokojnie - mówi jedna z uczestniczek.TVN24

Głosy polskich europarlamentarzystów

Przeciwko rezolucji opowiedzieli się wszyscy biorący udział w głosowaniu europosłowie PiS: Adam Bielan, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Helena Kloc, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Andżelika Możdzanowska, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski.

Za rezolucją głos oddało troje eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Bartosz Arłukowicz, Danuta Huebner i Janina Ochojska, a także przedstawiciele SLD i Wiosny: Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki i Leszek Miller. Rezolucję poparły także Sylwia Spurek i Róża Thun.

Od głosu wstrzymali się: Magdalena Adamowicz, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht i Radosław Sikorski.

Reprezentanci PSL nie wzięli udziału w głosowaniu.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock