TVN24 | Świat

Solidarność w obliczu kryzysu i apel o dopuszczenie mediów. Rezolucja europarlamentu 

TVN24 | Świat

Autor:
kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Unijna komisarz o prowokowaniu przez reżim Łukaszenki kryzysu migracyjnego na granicach UE
Unijna komisarz o prowokowaniu przez reżim Łukaszenki kryzysu migracyjnego na granicach UETVN24
wideo 2/28
TVN24Unijna komisarz o prowokowaniu przez reżim Łukaszenki kryzysu migracyjnego na granicach UE

W przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie wyrazili głęboką solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w związku z kryzysem migracyjnym. Są też zaniepokojeni "brakiem przejrzystości na granicy polsko-białoruskiej" i wzywają władze do "zabezpieczenia dostępu do regionu granicznego dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego i mediów".

Posłowie stwierdzili, że sponsorowana przez państwo białoruskie akcja wypychania imigrantów do Unii, połączona z kampanią dezinformacyjną, jest formą wojny hybrydowej mającej na celu zastraszenie i destabilizację Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W rezolucji Parlament Europejski podkreślił również potrzebę rozważenia wniesienia sprawy Białorusi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości za "zbrodnie popełniane na obywatelach tego kraju na masową skalę przez reżim dyktatora Alaksandra Łukaszenki". Eurodeputowani wskazują przy tym na naruszenia Konwencji chicagowskiej, Konwencji montrealskiej i Konwencji ONZ.

Oprócz tego europosłowie potępili prześladowania pokojowych demonstrantów na Białorusi, protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w sierpniu ubiegłego roku. Rezolucja przypomina również o aresztowanych polskich działaczach - Andżelice Borys i Andrzeju Poczobucie - oraz o skazanych na więzienie dziennikarkach telewizji Biełsat.

Ponadto w rezolucji wyrażono ubolewanie, że nałożone przez Unię sankcje gospodarcze wywarły jedynie ograniczony wpływ na reżim Łukaszenki. W związku z tym europarlament wezwał unijne kraje do dalszego zaostrzenia sankcji gospodarczych.

Posłowie wyrazili ponadto poparcie dla białoruskiej opozycji demokratycznej i dla jej postulatu organizacji wolnych i uczciwych wyborów pod międzynarodową obserwacją.

Potępili również ciągłe kontakty Alaksandra Łukaszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i przypomnieli pilną potrzebę ujawnienia wsparcia Rosji dla brutalnego rozprawiania się Łukaszenki z narodem białoruskim, jak również jej zaangażowania w hybrydowe działania przeciwko Unii Europejskiej.

Apel o dopuszczenie mediów

W rezolucji znalazł się też zapis wzywający państwa członkowskie i instytucje unijne do pilnego zajęcia się wielowymiarowym kryzysem na granicy białoruskiej oraz udzielenia pomocy migrantom na granicy z Białorusią. Europosłowie wyrażają też zaniepokojenie "brakiem przejrzystości na granicy polsko-białoruskiej i wzywają polskie władze do zapewnienia w przejrzysty sposób, że wszelkie przepisy, polityka lub praktyki na granicy polsko-białoruskiej są zgodne z prawem UE oraz do zabezpieczenia dostępu do regionu granicznego dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego i mediów oraz współpracy z Frontexem w celu wspólnego rozwiązania trwającego kryzysu".

Tekst przyjęto 506 głosami za, przy głosach 29 przeciw oraz 139 wstrzymujących się.

Autor:kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lena Wurm / Shutterstock.com