Bohaterowie nagrodzonego za oceanem filmu dokumentalnego opowiadali, że pomimo zerowego wsparcia kochają swoich rodziców. Piotr Jacoń przedstawił ich historie, bo zjawisko braku akceptacji jest ciągle bardzo powszechne - z przedstawionych przez dziennikarza danych wynika, że w Polsce transpłciowość swoich dzieci w pełni akceptuje zaledwie 25 procent matek i 15 procent ojców.
Piotr Jacoń już w 2021 roku w reportażu "Wszystko o moim dziecku" opowiedział historię rodzin, w których akceptacja dla osób transpłciowych się znalazła. Autor podkreśla w swoich filmach, że "definicja osób transpłciowych nie zaczyna się i nie kończy na transpłciowości". - Transpłciowość to jest tylko jedna z ich wielu cech, bo są tacy jak my - podkreślał Jacoń pytany o swoje reportaże.
Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista kontaktów i organizacji (w tym działających na rzecz osób LGBT+).
Trzydzieści lat tradycji
AAPFF jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez Polski Fundusz Kulturalny w Ann Arbor we współpracy ze Stowarzyszeniem Ann Arbor Polonia i Zrzeszeniem Studentów Polskich na Uniwersytecie w Michigan. Na festiwalu pokazywane są filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, które zostały wybrane w konkursie jurorskim. W ramach wydarzenia organizowane są również spotkania z polskimi filmowcami.
Konkurs Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych został ustanowiony w 2005 roku i obecnie Festiwal przyznaje następujące nagrody: Najlepszy Dokument, Najlepszy Debiut i Najlepsza Krótkometrażowa Fabuła. W 2015 roku dodano program dla dzieci, obejmujący filmy i Targi Książki dla Dzieci.
ZOBACZ REPORTAŻE PIOTRA JACONIA W TVN24 GO:
Autorka/Autor: bż / prpb
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Szczepański