„Rasowa zbrodnia nienawiści”?

Aktualizacja:
 
Zdjęcie ślubne PietrzakówMySpace.com

Brutalna śmierć polskiego marine Jana Pietrzaka i jego czarnoskórej żony Quiany jest szeroko komentowana na amerykańskich forach internetowych. – To rasowa zbrodnia nienawiści – twierdzi część uczestników dyskusji, wskazując, że zabójcami okazali się czarnoskórzy.

Według policji z hrabstwa Riverside, która bada okoliczności sprawy, morderstwo Pietrzaków nie było „zbrodnią nienawiści”, czyli morderstwem z pobudek rasistowskich. W niektórych środowiskach murzyńskich w USA mieszane rasowo pary, w których mężczyzna jest biały, wywołują agresję Afroamerykanów.

– Śledczy początkowo badali hipotezę, że było to zabójstwo na tle rasowym, ale ten motyw został szybko odłożony. Wydaje się, że sprawcy poszli tam, by ich okraść – powiedział gazecie „The Californian” porucznik John Schultz z miejscowej policji.

Chociaż morderstwa dokonano 15 października 2008 roku, szczegóły opublikowano dopiero po zakończeniu kampanii prezydenckiej. To, że oprawcy są czarnoskórzy, ujawniła lokalna prasa... dzień po wyborze Barracka Obamy na prezydenta.

"Typowa zbrodnia nienawiści"

Jednak internauci mają wątpliwości. "Na jakiej podstawie policja jest taka pewna, że morderstwo nie miało związku z rasą? Gwałt podczas włamania? Zabójstwo dokonane jak egzekucja? Dajcie spokój, to typowa zbrodnia nienawiści" – pisze Mike na forum tej samej gazety.

Specjalne forum poświęcone tej tragedii zostało założone na portalu MySpace. Tam również internauci zwracają uwagę na wątek rasowy. "Prawdopodobnie nie podobało im się, że jakiś biały facet miał taką ładną czarną dziewczynę i dobre życie w dobrej dzielnicy. Widziałem takie rzeczy, a też jestem marines" – napisał Vitaly.

"Wielu nie podobają się mieszane małżeństwa"

Zdaniem części użytkowników forum zbrodnia w Riverside County nie została dostatecznie nagłośniona przez media, zwłaszcza przez wpływowych czarnoskórych gospodarzy popularnych programów. "Żałuję, że niektóre media i policja próbują ukryć fakt, że to była motywowana rasowo zbrodnia nienawiści, napędzana seksualną zazdrością" – pisze Sabs. "Dlaczego tak się dzieje? Bo wciąż istnieją ludzie, którym nie podobają się międzyrasowe małżeństwa. Niektórym z nich zwłaszcza nie podoba się, gdy czarna kobieta MA CZELNOŚĆ znaleźć miłość i szczęście u kogoś spoza jej rasy" – dodaje.

Popularne amerykańskie media – CNN, NBC, Fox - relacjonując zbrodnię wątek rasowy omijają.

Brutalna zbrodnia w Riverside County

15 października sierżant Jan Pietrzak i jego żona Quiana Jenkins-Pietrzak zostali brutalnie zamordowani strzałami w głowę w swoim domu w Kalifornii przez czterech marines, z których dwóch było podkomendnymi Pietrzaka. Oprawcy wcześniej torturowali 24-letniego Jana i 26-letnią Quianę. Kobieta była też na oczach męża gwałcona.

Trzej spośród czterech aresztowanych sprawców wskazują na czwartego, Emysa Johna, jako na tego, który strzelał do ofiar. Prokuratura informuje jednak, że wszyscy czterej będą oskarżeni o morderstwo.

Jan Pietrzak wyjechał do USA, gdy jego matka wygrała "zieloną kartę" na amerykańskiej loterii wizowej. Po ataku 11 września 2001 roku wstąpił do marines, służył m.in. w Iraku. Niedawno kupił dom. W sierpniu ożenił się z Quianą Jenkins.

Źródło: ABC News, Fox News, CNN, "Californian"

Źródło zdjęcia głównego: MySpace.com