Świat

Rasmussen potwierdza wtargnięcie Rosjan. Hollande apeluje do Moskwy

Świat


Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potwierdził doniesienia mediów o naruszeniu przez Rosję granicy z Ukrainą. - Zeszłej nocy doszło do rosyjskiego wtargnięcia na Ukrainę - powiedział Rasmussen w piątek w Kopenhadze. Do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy wezwał prezydent Francji Francois Hollande. Ministerstwo obrony Rosji w piątek wieczorem zaprzeczyło, jakoby zniszczono jej kolumnę wojskową, która poprzedniej nocy rzekomo przekroczyła granicę rosyjsko-ukraińską.

Prezydent Ukrainy poinformował w piątek, potwierdzając wcześniejsze doniesienia brytyjskich dzienników "Guardian" i "Telegraph", że licząca 23 transportery rosyjska kolumna wjechała na Ukrainę w czwartek po godzinie 22 czasu miejscowego. Czekała ona na zapadnięcie zmroku w okolicach obozu dla uchodźców w rosyjskim Doniecku.

- To tylko potwierdza obserwacje, że mamy do czynienia ze stałym napływem broni i bojowników z Rosji na wschodnią Ukrainę - powiedział Rasmussen, cytowany przez agencję dpa. - Jest to wyraźny przejaw trwałego udziału Rosji w destabilizacji wschodniej Ukrainy - dodał szef NATO.

Rasmussen wezwał Moskwę do zaprzestania popierania separatystów i do podjęcia dialogu z rządem w Kijowie.

Rosja zaprzecza

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w piątek wieczorem zaprzeczyło, jakoby ukraińska armia zniszczyła rosyjską kolumnę wojskową, która poprzedniej nocy rzekomo przekroczyła granicę rosyjsko-ukraińską. - Żadna rosyjska kolumna wojskowa, która rzekomo przekroczyła granicę rosyjsko-ukraińską - w nocy lub w ciągu dnia - nie istnieje - oznajmił rzecznik resortu obrony FR Igor Konaszenkow, cytowany przez agencję Interfax.

Zachód apeluje

- Wzywam obydwu prezydentów (Rosji i Ukrainy), by podjęli wysiłek, aby zapobiec wszelkiej eskalacji konfliktu w sytuacji, w której na granicy Ukrainy utrzymują się silne napięcia - powiedział z kolei prezydent Francji Francois Hollande. Wezwał też Rosję do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy.

Po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że Rosja nie może wykorzystywać konwoju z pomocą humanitarną jako pretekstu do urządzania prowokacji. Powołując się na ministrów spraw zagranicznych UE, "Financial Times" napisał wcześniej, że rosyjski konwój humanitarny może być zasłoną dymną, która ma odwrócić uwagę od broni i pojazdów opancerzonych przekraczających granicę z Ukrainą w innym miejscu.

Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawa
Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawatvn24
wideo 2/23

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: