Świat

Rasmussen: dwie trzecie rosyjskich wojsk wycofywano z granicy Ukrainy

Świat

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Rosja jest w trakcie wycofywania około dwóch trzecich swych wojsk, które rozlokowała w pobliżu granicy z Ukrainą - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, uczestniczący w Wilnie w wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Przedstawione przez Rasmussena dane dotyczące skali wycofywania rosyjskich sił przewyższają dotychczasowe szacunki - pisze Reuters. - Widzimy oznaki co najmniej częściowego wycofywania. Szacujemy, że około dwóch trzecich rosyjskich żołnierzy zostało wycofanych lub jest wycofywanych - powiedział Rasmussen agencji Reuters na marginesie sesji w Wilnie. Uważa jednak, że mimo to Rosja ma wciąż wzdłuż granicy z Ukrainą dużo wojska, które jest gotowe do interwencji na rozkaz Moskwy. NATO szacuje, że w szczytowym okresie Rosja miała na granicy z Ukrainą ok. 40000 żołnierzy.

W poniedziałek spotkanie ambasadorów państw NATO

Rasmussen zapowiedział, że w poniedziałek w Brukseli spotkają się ambasadorzy państw NATO i Rosji. Spotkanie, jak informuje Reuters, ma być poświęcone kwestii bezpieczeństwa na Ukrainie i wokół niej. Będzie to pierwsze spotkanie ambasadorów państw NATO od 5 marca.

Na początku kwietnia Sojusz Północnoatlantycki postanowił zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją oraz pogłębić współpracę z Ukrainą. Decyzja NATO była wynikiem kryzysu na Ukrainie i zaanektowania Krymu przez Rosję.

Łagodzenie napięcia?

Te dwa komunikaty mogą wskazywać na lekkie łagodzenie napięcia na linii NATO-Rosja, które powstało po aneksji przez Rosję Krymu. W komentarzu dla litewskiej telewizji Rasmussen wezwał Moskwę, aby "przestała wspierać uzbrojone prorosyjskie gangi i uszczelniła granicę, abyśmy nie musieli widzieć walk i bojowników na Ukrainie". - NATO musi przystosować się do nowego rodzaju wojny, który Rosja testowała na Ukrainie - stwierdził Rasmussen, gdy odpowiadał na pytania członków Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Zgromadzenie Parlamentarne NATO skupia obecnie 257 parlamentarzystów z 28 państw członkowskich. Instytucja ta jest niezależna od NATO, służy jednak jako ogniwo łączące instytucje Paktu z parlamentami państw członkowskich.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło/kka,rzw / Źródło: PAP, senat

Tagi:
Raporty: