Gruzja jest na dobrej drodze do pogłębiania integracji politycznej i ekonomicznej z Unią Europejską. Reformy w tym kraju idą w dobrym kierunku - wynika z raportu opublikowanego w piątek przez Komisję Europejską.
Gruzja w czerwcu 2014 roku podpisała umowę stowarzyszeniową z UE. Zwolennicy akcesji podkreślają, że kraj jest członkiem Rady Europy, Światowej Organizacji Handlu, ONZ i reprezentuje proeuropejski kierunek polityczny. Dążenie Gruzji do integracji z Brukselą wspiera m.in. Polska.
Przeciwnicy akcesji wskazują na trwający konflikt w separatystycznych republikach Abchazji i Osetii Południowej oraz relatywnie słabą gospodarkę, która mogłaby nie wytrzymać konkurencji na jednolitym rynku europejskim.
Inwestycja w "silne partnerstwo"
Według raportu Komisji Europejskiej Gruzja przeprowadziła wiele reform, które wzmacniają demokrację i praworządność w tym kraju. Tbilisi udało się dzięki nim wzmocnić instytucje demokratyczne, przyjęto nowe regulacje dotyczące praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji.
Autorzy dokumentu podkreślają jednak, że kraj potrzebuje dodatkowych wysiłków w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa żywności, ale także poprawy dostępu do rynku produktów rolnych UE.
Raport wskazuje, że reforma systemu edukacji została uznana przez rząd gruziński za jeden z priorytetów na nadchodzące lata. Komisja Europejska podziela tę opinię i wskazuje, że UE będzie dalej wspierać finansowo poprawę współpracy między systemem edukacji, rynkiem pracy i gospodarką w tym kraju.
- Unia Europejska i Gruzja dużo zainwestowały w silne partnerstwo, które z dnia na dzień jest coraz lepsze i przynosi ogromne korzyści naszym obywatelom. Od marca obywatele Gruzji mogą podróżować bez wiz do strefy Schengen na krótki okres, jest więcej wymian między naszymi studentami niż kiedykolwiek wcześniej i zwiększyły się możliwości współpracy handlowej między naszymi firmami. Dzisiejsze sprawozdanie pokazuje wyraźny postępy w programie reform Gruzji - powiedziała w piątek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
Komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn wskazał na pozytywne efekty wdrażania umowy stowarzyszeniowej. - Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Gruzji, a rok 2017 przyniósł dalszą poprawę. Przystąpienie Gruzji do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Energetyczną w lipcu 2017 roku było kolejnym ważnym krokiem przybliżającym Unię Europejska i Gruzję - podkreślił.
Plan działań
W grudniu 2015 roku roku Komisja Europejska oceniła w raporcie na temat wdrażania przez Gruzję planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, że kraj ten wywiązał się z wymogów zniesienia wiz przez UE. Te kryteria to między innymi wprowadzenie paszportów biometrycznych, poprawa ochrony granic, walka z korupcją, zorganizowaną przestępczością i terroryzmem, a także współpraca policyjna z Unią.
Wiosną 2016 roku Komisja Europejska zaleciła zniesienie obowiązku wizowego. Kraje UE zwlekały z decyzją m.in. ze względu na obawy przed wzrostem imigracji z regionu.
W lutym tego roku ministrowie państw UE zatwierdzili decyzję o zniesieniu wiz dla Gruzinów. Dzięki temu obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjechać bez wizy do Unii na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.
Autor: tas/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock