Ramzan Kadyrow zezwolił na strzelanie do Rosjan. Kreml: porozmawiamy

Telewizja Rossija-1 przygotowuje program poświęcony 15-leciu prezydentury Putina
Telewizja Rossija-1 przygotowuje program poświęcony 15-leciu prezydentury Putina
russia.tv
russia.tvKadyrow jest udzielnym władcą Czeczenii. Wielokrotnie deklarował lojalność Putinowi

Ramzan Kadyrow pozwolił strzelać do wojskowych z innych regionów, jeśli "prowadzą operacje specjalne bez zgody władz lokalnych”. Czeczeński przywódca złożył prowokacyjne oświadczenie w tej sprawie podczas specjalnej narady z przedstawicielami struktur siłowych Czeczenii. Władze na Kremlu badają sprawę.

- Oficjalnie oświadczam, jeśli bez waszej wiedzy na waszym terenie pojawi się ktoś - nieważne czy z Moskwy czy ze Stawropola - otwórzcie ogień - oświadczył Ramzan Kadyrow. Dał do zrozumienia, że bez uzgodnienia sprawy z MSW Czeczenii, nikt nie ma prawa do przeprowadzania operacji specjalnych na terenie republiki.

Wypowiedź Kadyrowa wiąże się z niedawną śmiercią Dżambułata Dadajewa, poszukiwanego przez organy ścigania. Czeczen zginął w wyniku akcji sił bezpieczeństwa z Kraju Stawropolskiego w Groznym 19 kwietnia.

Jak podają rosyjskie media, Kadyrowa "zirytowała ta sprawa". Powiedział, że "nikt nie poinformował miejscowych organów bezpieczeństwa o operacji".

"Zapoznamy się ze sprawą"

Poproszony o skomentowanie słów przywódcy Czeczenii, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że "nie zna tej wypowiedzi".

- Niestety, nic o tym nie wiem. Pierwszy raz słyszę. Zapoznamy się z tą wypowiedzią, jeśli była. Wówczas porozmawiamy - oświadczył Pieskow, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

W ostatnim czasie stosunki wspieranego przez Kreml Ramzana Kadyrowa z Moskwą popsuły się m.in. w związku z wątkiem czeczeńskim w sprawie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa.

CZYTAJ WIĘCEJ O STOSUNKACH KREMLA I KADYROWA

Autor: tas\mtom / Źródło: tvrain.ru, Interfax, PAP