Budowa piersi wpływa na ryzyko nowotworu. Kobiety nie są tego świadome - wynika z badań

Źródło:
CNN, Independent
Profilaktyka badania piersi zaniedbana w czasie pandemii
Profilaktyka badania piersi zaniedbana w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/4
Profilaktyka badania piersi zaniedbana w czasie pandemiiTVN24

Niewiele kobiet jest świadomych, że wysoka gęstość piersi jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi - wynika z badań przeprowadzonych w USA. Choć naukowcy nie do końca potrafią wyjaśnić to zjawisko, wysoka gęstość piersi wiąże się z nawet czterokrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwór.

W badaniu, którego wyniki opublikowano 23 stycznia w czasopiśmie "Jama Network Open", wzięło udział 1858 kobiet w wieku od 40 do 76 lat. Wszystkie te kobiety niedługo wcześniej przeszły mammografię, a w ich najbliższej rodzinie nie występował rak piersi. Wszystkie też słyszały kiedyś o pojęciu gęstych piersi, czyli zbudowanych przede wszystkim z tkanki gruczołowej, a nie tłuszczowej. Kobiety te poproszono o porównanie najważniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi, takich jak: predyspozycje genetyczne, nadwaga, picie więcej niż jednego napoju alkoholowego dziennie, brak potomstwa, wcześniejsza biopsja piersi oraz gęstość piersi.

Gęstość piersi a ryzyko raka piersi

Badanie wykazało, że choć gęste piersi związane są z od 1,2 do nawet 4-krotnie wyższym ryzykiem rozwoju raka piersi, to bardzo niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę. Większość wskazywała inne czynniki jako bardziej zwiększające ryzyko nowotworu. Aż 93 proc. uczestniczek uznało, że z większym ryzykiem niż gęstość piersi wiąże się występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie - choć w rzeczywistości czynnik ten wiąże się z 2-krotnie wyższym ryzykiem rozwoju choroby. 65 proc. uznało natomiast, że ważniejszym czynnikiem ryzyka niż gęste piersi jest otyłość.

Nieświadomość, że wysoka gęstość piersi jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających ryzyko nowotworu, potwierdziły również rozmowy z uczestniczkami badania. Naukowcy przeprowadzili wywiady z 61 kobietami, które znały gęstość swoich piersi. Choć większość z nich poprawnie wskazała, że gęstość piersi może utrudniać odczyt badania mammografii, to tylko 6 z nich wskazało, że czynnik ten może też przyczyniać się do wyższego ryzyka raka piersi.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

Gęstość piersi - co to?

Gęstość piersi to pojęcie odnoszące się do proporcji tkanek gruczołowej i tłuszczowej, z których zbudowane są piersi. Gęste piersi to takie, które składają się przede wszystkim z tkanki gruczołowej. Gęstość zmienia się w ciągu życia kobiety i zazwyczaj jest większa u młodszych kobiet, o niższej masie ciała, tych, które są w ciąży lub karmią piersią, oraz stosujących terapię hormonalną.

Im wyższa jest gęstość piersi, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy nie mają jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego tak jest. - Jedna z hipotez jest taka, że kobiety, których tkanka piersi jest bardziej gęsta, mają również wyższy poziom estrogenów, co przyczynia się zarówno do gęstości piersi, jak i ryzyka rozwoju raka piersi - mówi w rozmowie z CNN dr Harold Burstein, onkolog z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie. - Inna hipoteza jest taka, że problem związany jest z samą tkanką, coś czyni ją bardziej gęstą i w jakiś sposób naraża na rozwój nowotworu. Tak naprawdę nie wiemy, która z nich lepiej wyjaśnia to zjawisko - dodaje.

Autorzy badania sugerują, aby kobiety z wyższą gęstością piersi poddawały się dodatkowym badaniom, takim jak rezonans magnetyczny piersi lub USG, które mogą wykryć zmiany nowotworowe niewidoczne w mammografii. Oprócz tego onkolodzy przypominają, że ryzyko zachorowania na nowotwór można obniżyć poprzez utrzymywanie aktywnego, zdrowego stylu życia i ograniczanie spożycia alkoholu. Ważne jest też samobadanie piersi, które może umożliwić wczesne wykrycie raka.

Rak piersi (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: CNN, Independent

Źródło zdjęcia głównego: tvn24