Wspierają ich Stany Zjednoczone, przyjęli Putina. "Zbliżone stanowiska"

Źródło:
PAP, Reuters
Władimir Putin przyleciał do Wietnamu
Władimir Putin przyleciał do WietnamuReuters
wideo 2/5
Władimir Putin przyleciał do WietnamuReuters

Rosyjski przywódca Władimir Putin przybył w czwartek rano do stolicy Wietnamu - Hanoi. Wcześniej dyktator odwiedził Koreę Północną. W artykule opublikowanym przez organy rządowe Putin wyraził "uznanie dla zrównoważonego stanowiska Wietnamu wobec kryzysu na Ukrainie". Powiedział też, że "Rosja i Wietnam zajmują zbliżone stanowiska wobec sytuacji w rejonie Azji i Pacyfiku".

W Wietnamie Władimir Putin przeprowadzi rozmowy z czołowymi politykami, w tym z sekretarzem generalnym rządzącej w tym kraju partii komunistycznej Nguyenem Phu Trongiem.

Spotkał się też z prezydentem Wietnamu - To Lamem. Gospodarz oświadczył, że Wietnam "chce wzmocnić więzi z Rosją". Lam pogratulował też Putinowi reelekcji i pochwalił sytuację w Rosji, w tym "wewnętrzną stabilność polityczną".

Władimir Putin i To LamPAP/EPA/NHAC NGUYEN / POOL
Władimir Putin w WietnamiePAP/EPA/LUONG THAI LINH

W artykule opublikowanym na łamach organu rządzącej Wietnamskiej Partii Komunistycznej, w dniu przybycia do Hanoi, Putin wyraził "uznanie dla zrównoważonego stanowiska Wietnamu wobec kryzysu na Ukrainie". Powiedział też, że "Rosja i Wietnam zajmują zbliżone stanowiska wobec sytuacji w rejonie Azji i Pacyfiku".

Władimir Putin rozpoczął oficjalną wizytę w WietnamiePAP/EPA/LUONG THAI LINH

"Szerokie partnerstwo strategiczne" z USA

Jak napisał Reuters, Wietnam, który oficjalnie prowadzi neutralną politykę zagraniczną, nazywaną "dyplomacją bambusową", powstrzymał się od potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co spotkało się z negatywną oceną Zachodu. W odróżnieniu od Korei Północnej, Wietnam stara się utrzymywać poprawne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

We wrześniu 2023 roku Wietnam odwiedził prezydent USA Joe Biden. Zapowiadał "rozpoczęcie ery jeszcze wspanialszej współpracy". Podczas tej wizyty oba kraje zawarły "szerokie partnerstwo strategiczne".

Wietnam i Stany Zjednoczone są kluczowymi partnerami w "wyjątkowo ważnej" chwili dla świata - mówił wtedy Biden. Zapowiedział pogłębienie współpracy dwustronnej w dziedzinie najważniejszych technologii, w tym w tworzeniu łańcucha dostaw dla półprzewodników.

Hanoi stara się wzmocnić swoją pozycję wobec Chin, dbając o to, by nie być postrzeganym jako stronnik Waszyngtonu. Dziennik "New York Times" pisał pod koniec minionego roku, że Wietnam potajemnie negocjuje nowe porozumienie o dostawie broni z Rosją mimo międzynarodowych sankcji.

Hanoi przygotowane na wizytę Władimira PutinaPAP/EPA/LUONG THAI LINH

W środę Putin odbył wizytę w Korei Północnej, gdzie podpisał porozumienie o współpracy w dziedzinie obrony.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przejażdżka po parku z Władimirem Putinem. Kim dał się przewieźć

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/LUONG THAI LINH