Putin: wybory wygrały siły gotowe do obrony naszych interesów narodowych


Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że poparcie w niedzielnych wyborach regionalnych w Rosji uzyskały te siły polityczne, które opowiadają się za rozwojem i umocnieniem kraju.

W niedzielę - w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Rosji - w 82 z 83 regionów FR odbyły się wybory lokalne różnego szczebla i referenda. W 30 regionach wybierano gubernatorów, a w 14 - parlamenty regionalne. Ponadto w stolicach trzech regionów odbyły się wybory merów, a w 21 - parlamentów miejskich. Po raz pierwszy odbyły się też wybory na oderwanym przez Rosję od Ukrainy w marcu Półwyspie Krymskim - do Rady Państwowej (parlamentu) Republiki Krymu, Zgromadzenia Ustawodawczego Sewastopola oraz do rad lokalnych. We wszystkich regionach, w których odbyły się wybory gubernatorskie, zwyciężyli dotychczasowi gubernatorzy, wysunięci bądź popierani przez prokremlowską partię Jedna Rosja. Partia ta triumfowała też w wyborach do wszystkich parlamentów regionalnych.

- Najważniejszym rezultatem wyborów jest to, że społeczeństwo zamanifestowało zwartość w obliczu różnych wyzwań. Poparcie uzyskały właśnie te siły polityczne, które są gotowe do obrony naszych interesów narodowych, opowiadają się za rozwojem i umocnieniem naszego państwa - oznajmił Putin, podejmując na Kremlu nowo wybranych gubernatorów. Prezydent podkreślił, że "wybory odbyły się na fali konsolidacji społeczeństwa wobec wyzwań i zagrożeń dla Rosji". Dodał, że "wszystkie konstruktywne siły należy zjednoczyć wokół wspólnych celów". - Gubernatorzy, którzy odnieśli zwycięstwo, nie mają prawa spocząć na laurach, nie mogą zawieść okazanego im zaufania - zaznaczył Putin.

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości