Putin: przekazanie Donbasu Ukrainie było głupotą

kremlin.ruZdaniem Putina, Donbas nie powinien należeć do Ukrainy

- Granica między Ukrainą i Rosją w czasach sowieckich została ustanowiona bezpodstawnie, zaś przekazanie Donbasu Ukrainie było głupotą – powiedział prezydent Władimir Putin, cytowany przez agencję Interfax.

- Granice Związku Radzieckiego były wytyczane samowolnie i nie zawsze było to uzasadnione. Pod jakim pretekstem Donbas został przekazany Ukrainie? By zwiększyć odsetek proletariatu, by było tam większe wsparcie społeczne? To była głupota i to nie jest jej jedyny przykład - powiedział Władimir Putin na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego w Stawropolu.

Mówiąc o Ukrainie i Donbasie, prezydent Rosji nawiązał do swoich wcześniejszych wypowiedzi w sprawie roli Lenina w historii ZSRR.

- Konieczne jest, by przyjrzeć się idei, sformułowanej przez ówczesnego przywódcę państwa radzieckiego – podkreślił Putin, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

"Po co? Bóg jeden wie"

21 stycznia, na posiedzeniu rady ds. nauki, prezydent Rosji powiedział, że "Lenin podłożył bombę pod gmach, który nazywa się Rosja". Jak dodał, w ostatecznym rozrachunku idee Lenina doprowadziły do rozpadu Związku Radzieckiego.

Ukraińska agencja UNIAN przypomniała, co Putin mówił w kwietniu 2014 r. o południowo-wschodniej Ukrainie. "Przypominam, posługując się terminologią czasów imperialnych, że takie regiony Noworosji, jak Charków, Ługańsk, Donieck, Chersoń, Mikołajów i Odessa nie wchodziły do składu Ukrainy w czasach carskich. Wszystkie te terytoria zostały przekazane Ukrainie w latach 20. Zeszłego wieku. Po co? Bóg jeden wie" - przytacza wypowiedź Putina UNIAN.

Autor: tas\mtom / Źródło: Interfax, UNIAN

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości