Putin powołał ministerstwo ds. Płn. Kaukazu. Zaostrzenie walki z islamską partyzantką?


Władimir Putin powołał w poniedziałek nowe ministerstwo ds. Północnego Kaukazu, na czele którego stanął gen. Lew Kuzniecow. Mianował też nowego wysłannika ds. tego regionu. Został nim dowódca wojsk MSW na Płn. Kaukazie gen. Siergiej Mielikow.

- Tworzymy nowe ciało: ministerstwo ds. Północnego Kaukazu, na rzecz rozwoju Północnego Kaukazu - powiedział Putin Kuzniecowowi, który do tej pory pełnił funkcję gubernatora Kraju Krasnojarskiego na Syberii. Wcześniej generał Kuzniecow był doradcą dotychczasowego przedstawiciela pełnomocnego prezydenta Rosji ds. Północnego Kaukazu, wicepremiera Aleksandra Chłoponina, którego obecnie zastąpi generał Mielikow.

20 lat konfliktu

Zdaniem ekspertów zmiany sygnalizują chęć zaostrzenia walki z islamską partyzantką, świadczą również o tym, że Kreml przyznał się do skali problemów w regionie, gdzie szeregi bojowników zasilane są przez rozczarowanych korupcją i brakiem pracy młodych ludzi - pisze agencja Reutera. Konflikt zbrojny trwa na Północnym Kaukazie od 20 lat. Struktury rosyjskiego MSW, zwłaszcza wojska wewnętrzne i Federalna Służba Bezpieczeństwa walczą z bojownikami Emiratu Kaukaskiego - organizacji terrorystycznej o charakterze siatki, która chce stworzenia państwa wyznaniowego. Działający na terytorium muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - Dagestanu, Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - radykałowie chcą je oderwać od Federacji Rosyjskiej, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

Autor: TG//kdj / Źródło: PAP