Putin "ma zamiar przestrzegać" zasady o dwóch kadencjach z rzędu

Świat

Aktualizacja:
Fakty TVNPutin o swoich kolejnych kadencjach

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w piątek, że zamierza przestrzegać zapisanej w rosyjskiej konstytucji zasady, iż ta sama osoba nie może pełnić urzędu prezydenta przez więcej niż dwie kadencje z rzędu.

- W konstytucji jest wyraźnie napisane, że nie może być więcej niż dwie kadencje z rzędu. Teraz jest moja druga z rzędu kadencja - powiedział Putin na spotkaniu z szefami światowych agencji informacyjnych w Petersburgu. Zaznaczył następnie: - Nie więcej niż dwie kadencje z rzędu.

Przypomniał, że w przeszłości dwukrotnie sprawował urząd prezydencki. - Potem odszedłem ze stanowiska, dlatego że konstytucja nie pozwalała na udział w wyborach po raz trzeci. Mam zamiar przestrzegać tej zasady w przyszłości - zapowiedział.

Czwarta kadencja Putina

Obecną, drugą z rzędu kadencję prezydencką Putin rozpoczął po wyborach 18 marca br. i zaprzysiężeniu 8 maja. Wcześniej zasiadał na Kremlu w latach 2000-2008, po czym rządził jako premier. Prezydentem był wówczas jeden z jego najbliższych współpracowników, obecny premier Dmitrij Miedwiediew. W zeszłym tygodniu parlament Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, wniósł do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, propozycję zwiększenia do trzech liczby dopuszczalnych kolejnych kadencji szefa państwa.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP