Putin podpisuje coraz mniej dekretów. "Zmęczenie psychiczne"


Aktywność Władimira Putina spadła do rekordowo niskiego poziomu – ocenia w raporcie moskiewskie Centrum Reform Gospodarczych i Politycznych. Eksperci przeanalizowali liczbę wydawanych przez obecnego prezydenta dekretów w ciągu wszystkich lat jego prezydentury.

Władimir Putin po raz pierwszy został prezydentem Rosji po wyborach 26 marca 2000 roku. Zwyciężył także w kolejnych wyborach w marcu 2004 roku. Centrum Reform Gospodarczych i Politycznych informuje, że w 2000 roku Putin podpisał ponad 2 tys. dekretów. W latach kolejnych liczba ta sięgała od 1,4 tys. do 1,7 tys.

Następca Putina Dmitrij Miedwiediew (lata 2008-2012) pracował podobnie - liczba podpisywanych przez niego rocznie dokumentów nie różniła się znacząco od wyżej wymienionych.

Eksperci twierdzą, że im dłużej sprawuje władze Putin, tym mniej podpisuje. - Spadek jego aktywności mógł być związany z problemami zdrowotnymi, które wywołały także zmęczenie psychiczne – mówił portalowi niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd szef centrum Nikołaj Mironow.

Trzecią kadencję Putin rozpoczął w 2012 r. Rok później liczba dekretów przez niego podpisanych spadła do 970.

"Reguluje życie"

- Dekrety są czynnikiem aktywności głowy państwa, a także ważnym instrumentem polityki państwowej. Za ich pomocą prezydent reguluje życie w kraju – mówił Mironow.

Dekrety prezydenta Rosji są aktami prawnymi, obowiązującymi na terytorium całego kraju. Wchodzą w życie po siedmiu dniach od daty opublikowania. Mają najwyższą moc prawną po konstytucji i ustawach federalnych.

Portal telewizji Dożd przypomniał, że w marcu zeszłego roku Putin odwołał wizytę w Kazachstanie. Agencja Reutera informowała, że z powodu choroby. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow temu zaprzeczył. Tłumaczył, że w tym czasie prezydent miał zaplanowane inne spotkania. Władze Rosji dementowały także inne informacje o chorobach Putina.

Analitycy wskazują, że w zeszłym roku Putin podpisał zaledwie 683 dekrety, w 2014 r. - 837.

Autor: ts/ja / Źródło: cepr.su, tvrain.ru

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości