Brytyjska policja i służby imigracyjne aresztowały Vinayagamoorthi Muralitharana, lepiej znanego jako pułkownik Karuna - przywódcę jednej z frakcji Tamilskich Tygrysów.
Nie podano żadnych szczegółów dotyczących tego, gdzie zatrzymano Karunę i co się z nim teraz stanie np. czy zostanie oddany wymiarowi sprawiedliwości na Sri Lance.
Karuna dowodził odłamem Tamilskich Tygrysów, który oddzielił się od głównej grupy w 2004 roku. Mówi się, że później kolaborował z wojskami rządowymi, jednak nie na dowodów na potwierdzenie tych rewelacji.
Sukcesy rządu w walce z Tamilami
Ostatnim sukcesem wojsk rządowych jest zabicie w ataku lotniczym S.P. Thamilselvana - jednego z przywódców Tamilskich Tygrysów. Przez wiele lat Thamilselvan był "twarzą" bojowników, wypowiadającą się w kwestiach politycznych. On też przewodził delegacji Tamilskich Tygrysów podczas pierwszych bezpośrednich rozmów z rządem Sri Lanki w 1994 roku.
Jak wspomina korespondent BBC Ethirajan Anbarasan, w bezpośrednim kontakcie Thamilselvan wyglądał bardziej na dyplomatę niż na bojownika. Zawsze schludny i dobrze ubrany, rozbrajał rozmówców szczerym uśmiechem.
Historia konfliktu
Wojna domowa na Sri Lance (Cejlonie) trwa od 1983 r. Walczący o niepodległość Tamilowie stanowią większość na północy i wschodzie wyspy w przeciwieństwie do syngaleskiej reszty kraju. Choć w 2002 r. zawarto rozejm rok temu walki wybuchły z nową siłą. Od tego czasu w zamachach, zasadzkach i nalotach zginęło prawie 5 tysięcy osób. W sumie konflikt pochłonął już prawie 70 tysięcy ofiar.
Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, potocznie nazywane Tamilskimi Tygrysami, powstały w 1976 roku. Dokładna siła tej organizacji nie jest znana jednak szacuje się, że dysponuje ona 10 tysiącami uzbrojonych ludzi. Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznają ją za organizację terrorystyczną. Tygrysy mają kontakty na całym świecie. Znaczna część ich funduszy pochodzi od licznej diaspory w państwach Zachodu.
Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24