Wybrani na europosłów, formalnie nie mogą nimi zostać. TSUE zabiera głos


Sąd Unii Europejskiej ma ponownie zająć się sprawą byłych katalońskich liderów, Carlesa Puigdemonta i Antoniego Comina, którzy nie mogą objąć mandatów eurodeputowanych - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Puidgemont i Comin w maju zdobyli mandaty do Parlamentu Europejskiego z ramienia separatystycznego bloku Razem dla Katalonii.

Dzień wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że skazanemu za działalność separatystyczną byłemu wicepremierowi rządu Katalonii Oriolowi Junquerasowi przysługiwało prawo do immunitetu jako osobie wybranej do europarlamentu. Z treści wyroku wynika, że osoba wybrana do Parlamentu Europejskiego uzyskuje status europosła w chwili oficjalnego ogłoszenia wyników.

Władze Hiszpanii i samego PE nie uznawały do tej pory mandatów separatystów, bo nie stawili się oni przed hiszpańską centralną komisją wyborczą, by złożyć ślubowanie. Junqueras nie mógł tego zrobić, bo siedział w areszcie (teraz przebywa w więzieniu i jest pozbawiony praw publicznych), a Puigdemont i Comin nie pojechali do ojczyzny, bo zostaliby od razu aresztowani.

Odrzucona skarga ponownie wraca do sądu UE

W lipcu Sąd Unii Europejskiej, który jest niższą instancją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odrzucił skargę Puigdemonta i jego byłego ministra Antoniego Comina dotyczącą unieważnienia ich mandatów do Parlamentu Europejskiego. Wynikało to z faktu, że nazwisk obu polityków nie umieszczono na hiszpańskiej liście europosłów.

Wiceprezes TSUE, Rosario Silva de Lapuerta, wydała w piątek postanowienie, z którego wynika, że sąd Unii Europejskiej ma ponownie zająć się tą sprawą.

Szef Parlamentu Europejskiego wzywa do uznania wyroku

W wyborach z 26 maja Puigdemont i Comin zdobyli mandaty do Parlamentu Europejskiego z ramienia separatystycznego bloku Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya), ale były szef europarlamentu Antonio Tajani stwierdził przed pierwszym posiedzeniem, że nie zostaną oni uznani za europosłów, gdyż nie spełnili procedury uznania ich przez władze Hiszpanii.

Czwartkowe orzeczenie TSUE w sprawie przebywającego w więzieniu trzeciego europosła Oriola Junquerasa odrzuciło jednak ten tok rozumowania. Obecny szef PE David Sassoli wezwał w czwartek Hiszpanię do zastosowania się do wyroku dotyczącego uznawania katalońskich separatystów za eurodeputowanych.

KataloniaPAP/Reuters

Autor: pp//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości