Świat

Przewodniczący komisji i kwestorzy. Co dla Polaków w nowym europarlamencie?

Świat

Podsumowanie pierwszego dnia nowego Parlamentu Europejskiego
tvn24Co dla Polaków w nowej kadencji PE?

Europosłom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przypadną stanowiska szefów trzech z 20 komisji europarlamentu: przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), rolnictwa (AGRI) oraz spraw konstytucyjnych (AFCO). Ryszard Czarnecki (PiS) został jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Bogusława Liberadzkiego (SLD) i Karola Karskiego (PiS) wybrano z kolei na kwestorów PE. Jakie jeszcze stanowiska trafiły w ręce Polaków?

We wtorek w czasie inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego na jednego z czternastu jego wiceprzewodniczących wybrany został europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Będzie to jedyny wiceprzewodniczący z Polski, jego kandydaturę wystawiła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zadaniem wiceprzewodniczących jest wspieranie szefa PE, np. zastępowanie go w czasie nieobecności czy reprezentowanie na różnych uroczystościach.

W środę potwierdziły się również płynące już wcześniej z Brukseli doniesienia, że w ręce Polaków trafią inne ważne stanowiska.

Europosłanka PIS Anna Fotyga została szefową stałej podkomisji bezpieczeństwa i obrony (SEDE), która podlega komisji spraw zagranicznych i zajmuje się sprawami wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE oraz europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Oprócz tej komisji konserwatystom, którzy stanowią trzecią co do wielkości frakcją w PE, przypadła też funkcja szefa komisji rynku wewnętrznego i konsumentów (nazywanej w skrócie IMCO).

Najwięcej dla chadeków i socjalistów

Przewodnictwo większości z 20 komisji obejmą eurodeputowani należący do dwóch głównych frakcji w PE: centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej i Socjalistów i Demokratów. Należący do centroprawicowej grupy eurodeputowani PO-PSL wynegocjowali aż trzy stanowiska szefów komisji.

- To bardzo duże osiągnięcie. Nie zdarzyło się jeszcze, by polska delegacja uzyskała tyle komisji - powiedział na konferencji prasowej szef klubu PO-PSL w europarlamencie Jan Olbrycht.

Przyznał, że we frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą PO i PSL, "gra o stanowiska była skomplikowana". Olbrycht dodał, że polska grupa we frakcji centroprawicy świadomie zrezygnowała ze starań o stanowisko jednego z czternastu wiceprzewodniczących PE, aby uzyskać więcej i ważniejsze komisje. - Jeśli chodzi o interesy polskie, to z naszych doświadczeń wynika, że ważniejsze niż wiceprzewodniczący są dla nas komisje merytoryczne PE - powiedział Olbrycht.

Lewandowski, Zdrojewski, Siekierski i Huebner

Przewodnictwo komisji przemysłu, badań i energii obejmie na dwa i pół roku Jerzy Buzek, a na drugą połowę kadencji zastąpi go Janusz Lewandowski (obaj PO). Szefem komisji rolnictwa zostanie Czesław Siekierski (PSL), zaś na czele komisji spraw konstytucyjnych stanie Danuta Huebner (PO).

Jak poinformował Olbrycht, europosłom PO-PSL przypadną też funkcje szefów dwóch delegacji PE ds. współpracy z krajami trzecimi: delegacją ds. Białorusi pokierować ma Bogdan Zdrojewski, zaś ds. Iranu - Janusz Lewandowski. Podjęto wprawdzie próbę uzyskania funkcji szefa delegacji ds. Ukrainy, ale przypadła ona w ramach EPL Chorwacji.

Oficjalnie komisje europarlamentu wybiorą swych przewodniczących 7 lipca.

Polscy kwestorzy

Bogusław Liberadzki (SLD) oraz Karol Karski (PiS) zostali z kolei wybrani na kwestorów Parlamentu Europejskiego. Kandydaturę Liberadzkiego przedstawiła frakcja Socjalistów i Demokratów, a Karskiego zaproponowali Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Europarlament ma w sumie pięciu kwestorów, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie spraw administracyjnych i finansowych bezpośrednio dotyczących europosłów, np. za udostępnianie eurodeputowanym infrastruktury PE. Mają głos doradczy w Prezydium PE i mogą przedstawiać propozycje zmian dotyczących wszystkich przepisów uchwalanych przez Prezydium. Kandydatura Liberadzkiego na kwestora wywołała spór między nim a europosłanką Lidią Geringer de Oedenberg, która w miniony weekend poinformowała o wystąpieniu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Europosłanka była zainteresowana objęciem funkcji wiceprzewodniczącego PE albo kwestora i zarzuciła Liberadzkiemu złamanie wcześniejszych uzgodnień.

Stanowiska dla Polaków w Parlamencie Europejskim:

WICEPRZEWODNICZĄCY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO: Ryszard Czarnecki (PiS) KWESTORZY: Bogusław Liberadzki (SLD) i Karol Karski (PiS) PRZEWODNICZĄCY KOMISJI PRZEMYSŁU, BADAŃ NAUKOWYCH I ENERGII: Jerzy Buzek (PO) - do stycznia 2017 roku - i Janusz Lewandowski (PO) - od stycznia 2017 roku do końca kadencji PE PRZEWODNICZĄCY KOMISJI ROLNICTWA: Czesław Siekierski (PSL) PRZEWODNICZĄCA KOMISJI SPRAW KONSTYTUCYJNYCH: Danuta Huebner (PO) PRZEWODNICZĄCA PODKOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I OBRONY: Anna Fotyga (PiS) PRZEWODNICZĄCY DELEGACJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO DS. STOSUNKÓW Z BIAŁORUSIĄ: Bogdan Zdrojewski (PO)

PRZEWODNICZĄCY DELEGACJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO DS. STOSUNKÓW Z IRANEM: Janusz Lewandowski (PO)

Zmiany w ordynacji wyborczej do PE
Zmiany w ordynacji wyborczej do PEFakty TVN
wideo 2/35

Autor: kg/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: