Świat

Przeczytał fałszywą informację. Zagroził Izraelowi atakiem nuklearnym

Świat

Przeczytał fałszywą informację. Zagroził Izraelowi atakiem nuklearnym
tvn24/twitter.comPakistański minister odpowiedział na fałszywe doniesienia groźbą użycia broni jądrowej

Pakistański minister obrony Khawaja Asif zagroził użyciem arsenału nuklearnego wobec Izraela. Zrobił to w reakcji na fałszywą informację na jednym z portali publikujących sfabrykowane wiadomości.

Jak podaje "The New York Times" nieprawdziwa publikacja sprowokowała pakistańskiego ministra obrony do komentarza, w którym zagroził Izraelowi użyciem arsenału jądrowego.

W piątek Khawaja Asif zamieścił na swoim koncie na Twitterze wpis: "Izraelski minister obrony grozi odwetem nuklearnym, zakładając udział Pakistanu w Syrii przeciwko DAESH (tzw. Państwo Islamskie - red.). Izrael zapomniał, że Pakistan jest również państwem nuklearnym".

Oficjalny komentarz Asifa był odpowiedzią na jeden z artykułów, który pojawił się na stronie zamieszczającej nieprawdzie informacje. Chodzi o tekst: "Izraelski minister obrony: Jeśli Pakistan wyśle wojska do Syrii pod jakimkolwiek pretekstem, zniszczymy ten kraj atakiem nuklearnym". Na portalu można było również przeczytać, że "Clinton przygotowuje wojskowy zamach stanu przeciwko Trumpowi". Autorem gróźb skierowanych pod adresem Pakistanu miał być były izraelski szef MON Maoshe Yaalon. Tekst zawierał liczne błędy ortograficzne i gramatyczne. Nie zawierał żadnych wiarygodnych źródeł.

Izraelski MON: doniesienia całkowicie fałszywe

Po publikacji wpisu przez Asifa izraelski resort obrony zajął oficjalne stanowisko. W odpowiedzi na tweeta pakistańskiego ministra, administrator konta ministerstwa obrony Izraela napisał, że informacje, do których odnosił się Asif są fikcyjne.

"Oświadczenie byłego ministra obrony Yallona skierowane do Pakistanu nie zostało nigdy wypowiedziane” - napisało izraelskie ministerstwo. W drugim wpisie czytamy: "@KhawajaMAsif doniesienia odwołujące się do pakistańskiego ministerstwa są całkowicie fałszywe".

Asif nie odpowiedział na komentarze oficjeli izraelskich. Jego post skomentowano ponad 600 razy, w większości autorzy wyśmiewają ministra za jego pomyłkę.

Autor: tmw/tr / Źródło: NYT, Der Spiegel

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia