"Rok ludobójstwa", "Stop zbrojeniu Izraela". Demonstracje na całym świecie

Źródło:
PAP, Reuters
Relacje płaczących dzieci po izraelskich atakach na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy
Relacje płaczących dzieci po izraelskich atakach na obóz dla uchodźców w Strefie GazyReuters
wideo 2/2
Relacje płaczących dzieci po izraelskich atakach na obóz dla uchodźców w Strefie GazyReuters

Tysiące protestujących wyszło w sobotę na ulice dużych miast na całym świecie, domagając się zakończenia rozlewu krwi w Strefie Gazy. Propalestyńscy demonstranci maszerowali między innymi przez Londyn, Berlin, Rzym, Kapsztad i Manilę. W niektórych miejscach doszło do starć z policją i z kontrdemonstracjami, które popierają politykę Izraela.

7 października minie rok od ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael, zginęło wówczas ok. 1200 osób, a 251 wzięto jako zakładników. W wyniku izraelskiej odpowiedzi zbrojnej zginęło od tego czasu ponad 41 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

ZOBACZ TEŻ: Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Aresztowania w Londynie

W zorganizowanym przez Kampanię Solidarności z Palestyną (PSC) w Londynie marszu, który odbył się na dwa dni przed rocznicą ataku palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael, wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Wzywali oni do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i zakończenia eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Piętnaście osób aresztowano w sobotę w Londynie w związku z manifestacją solidarności z Palestyńczykami oraz kontrmanifestacją - poinformowała londyńska policja metropolitalna. Policja nie wyklucza kolejnych aresztowań. Policja sprecyzowała, że trzy osoby zostały aresztowane za napaść na funkcjonariuszy, trzy za napaść, siedem za przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu, jedna za naruszenie warunków ustawy o porządku publicznym i jedna za wspieranie zakazanej organizacji.

Protest solidarności z Palestyńczykami w LondynieEPA/TOLGA AKMEN

Policja oceniła, że marsz, biorąc pod uwagę liczbę osób, przebiegł spokojnie, ale dodała, że musiała utworzyć kordon ochronny, gdy niewielka grupa oderwała się od głównej propalestyńskiej manifestacji i próbowała zbliżyć się do kontrmanifestacji zwołanej przez organizację Stop the Hate. Protestujący mieli transparenty z napisami: "Wolna Palestyna", "Stop zbrojeniu Izraela".

W niedzielę w londyńskim Hyde Parku odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Żydów, którzy zostali zabici w ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.

Dwa protesty w Berlinie

W Berlinie w sobotę doszło do demonstracji proizraelskich i propalestyńskich. Między protestującymi obu demonstracji doszło do przepychanek - podał portal tagesschau.

W proizraelskiej demonstracji wzięło udział około 500-600 osób - wynika z informacji berlińskiej policji. Protestujący mieli ze sobą flagi Izraela oraz banery. Na jednym z nich widniał napis: "Przeciwko antysemickiej międzynarodówce" - napisano na portalu rbb. Z kolei podczas propalestyńskiej demonstracji czytano teksty palestyńskich pisarzy. Akcja odbyła się pod hasłem "Rok ludobójstwa - świat patrzy. Przeciw przemocy policji".

W najbliższych dniach w Berlinie planowane są kolejne demonstracje. W niedzielę w dzielnicy Neukoelln zgromadzą się grupy propalestyńskie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ataków Izraela. W tym samym czasie zwolennicy Izraela będą protestować przed Bramą Brandenburską.

W poniedziałek, w rocznicę ataku Hamasu na Izrael, w stolicy Niemiec odbędzie się demonstracja pokojowa. Berlińska policja poinformowała, że około 2000 funkcjonariuszy będzie zabezpieczać to wydarzenie.

Niespokojnie w Rzymie

W Rzymie doszło w sobotę do starć z policją podczas zabronionej przez władze miasta propalestyńskiej manifestacji z udziałem około 5 tysięcy osób. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko agresywnym uczestnikom marszu. Funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami i butelkami, zaatakowani kijami oraz wyrwanymi znakami drogowymi. Agencja Ansa informuje o zranionej w głowę manifestantce.

Uczestnicy wiecu, wśród nich przedstawiciele społeczności palestyńskiej, wznosili okrzyki przeciwko premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu i szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. Domagali się wstrzymania sprzedaży broni Izraelowi.

Starcia z policją w RzymieEPA/ANGELO CARCONI
Protest przeciwko polityce Izraela w Rzymie. Interweniowała policjaEPA/MASSIMO PERCOSSI

Protesty w RPA. "Nie dostarczaj niczego Izraelowi"

Tysiące osób w sobotę protestowało przeciwko polityce Izraela także w Kapsztadzie przed parlamentem Republiki Południowej Afryki, a w Johannesburgu przed konsulatem USA wzywano do izolowania państwa żydowskiego na arenie międzynarodowej.

Protestujący nieśli transparenty z napisami: "Nie kupuj i nie dostarczaj niczego Izraelowi" i "Bojkotuj apartheid Izraela". Wzywano do nałożenia sankcji na Izrael za "zbrodnie wojenne" i do wdrożenia w ustawodawstwie RPA Międzynarodowej Konwencji ONZ o zwalczaniu i karaniu zbrodni apartheidu. Tak zwana konwencja o apartheidzie pochodzi z 1976 r. i była skierowana przeciwko systemowi dyskryminacji rasowej w RPA, ale według wielu prawników i polityków południowoafrykańskiego kraju mogłaby być podstawą prawną do nałożenia sankcji także na Izrael.

Na proteście pojawiły się portrety Hasana NasrallahaEPA/KIM LUDBROOK

W protestach uczestniczyli też przedstawiciele społeczności żydowskiej w RPA. Megan Choritz, aktorka i członkini organizacji Południowoafrykańscy Żydzi na rzecz Wolnej Palestyny (SAJFP), powiedziała, że członkowie jej organizacji byli "absolutnie przerażeni i zdruzgotani okrucieństwami popełnionymi" przez Izrael. Ona również poparła bojkot towarów sprowadzanych z Izraela i nałożenie nań sankcji.

Tymczasem będąca w opozycji do SAJFP Południowoafrykańska Federacja Syjonistyczna (SAZF) wydała w sobotę oświadczenie potępiające marsz w Kapsztadzie. "Ten marsz, oparty na bezpodstawnych oskarżeniach o ludobójstwo przeciwko Izraelowi, nie tylko propaguje niebezpieczne kłamstwa, ale także trywializuje prawdziwe przypadki ludobójstwa w historii" - napisano.

Protesty w RPA EPA/KIM LUDBROOK

Federacja sama organizuje w poniedziałek zgromadzenie, na którym chce upamiętnić masakrę dokonaną przez Hamas na mieszkańcach izraelskiego kibucu Kefar Azza 7 października 2023 roku i domagać się uwolnienia izraelskich zakładników wciąż przetrzymywanych przez bojowników palestyńskich.

Także w Johannesburgu w dzielnicy Sandton setki osób zebrało się w sobotę przed konsulatem USA, aby protestować przeciwko Izraelowi. Stanom Zjednoczonym zarzucono uzbrajanie i wspieranie Izraela w bombardowaniu Strefy Gazy.

Starcia w Manili

W Manili aktywiści starli się w sobotę z policją po tym, jak uniemożliwiono im przeprowadzenie demonstracji przed ambasadą USA w proteście przeciwko dostarczaniu Izraelowi broni przez Stany Zjednoczone.

Kolejne demonstracje zaplanowano też m.in. w Stanach Zjednoczonych i Chile.

Autorka/Autor:ek//mm

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPA/TOLGA AKMEN