Bolton gotów złożyć zeznania w procesie prezydenta USA

TVN24


Gotowość do złożenia zeznań w procesie Donalda Trumpa w Senacie w przypadku wezwania przez tę izbę wyraził w poniedziałek John Bolton, były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego.

John Bolton przekazał w oświadczeniu, że "jest gotów zeznawać", jeśli Senat wyda wezwanie pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena).

Były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego uznawany jest za jednego z kluczowych świadków w sprawie afery ukraińskiej. Jak wynika z zeznań w śledztwie kontrolowanej przez demokratów Izby Reprezentantów, miał być on bardzo zaniepokojony żądaniami strony amerykańskiej, by Ukraina ogłosiła śledztwa w sprawie firmy Burisma i domniemanej ingerencji Kijowa w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

Prawnik Boltona mówił na początku listopada, że były prezydencki doradca dysponuje wiedzą o spotkaniach i rozmowach, które "nie były do tej pory poruszane w zeznaniach" w śledztwie Izby Reprezentantów USA.

John Bolton odmówił jednak złożenia zeznań w trakcie dochodzenia w niższej izbie amerykańskiego parlamentu.

Bolton uznawany jest za konserwatywnego polityka i zwolennika "twardego kursu" zarówno wobec Korei Północnej, jak i Rosji. W ostatnich dniach chwalił Biały Dom za jego ostrą politykę wobec Iranu i gratulował zabicia przez wojska USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Jak wygląda procedura impeachmentu. CZYTAJ WIĘCEJ >

Demokraci chcą impeachmentu Trumpa

Republikanie i demokraci różnią się w sprawie warunków dalszej procedury w sprawie ewentualnego usunięcia prezydenta, o czym decydować w procesie będzie Senat. Spór dotyczy między innymi tego, czy będą w nim zeznawać świadkowie, czy nie.

Deklaracja Johna Boltona "prawdopodobnie wywrze presję na przywódców republikanów w Senacie, by pozwolić na zeznania świadków" - uznał portal NBC News.

Pod koniec grudnia Izba Reprezentantów przegłosowała dwa artykuły impeachmentu prezydenta, ale nie przesłała ich jeszcze do Senatu, co konieczne jest do rozpoczęcia procesu.

Republikanie zarzucają demokratom wstrzymywanie procedury i brak odwagi.

Do odsunięcia od władzy prezydenta potrzeba większości aż dwóch trzecich (co najmniej 67) głosów w 100-osobowym Senacie. Republikanie mają w tej izbie nad demokratami przewagę.

Impeachment Trumpa. Raport tvn24.pl

Procedura impeachmentu prezydenta USA
PAP

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: