Próba w Korei przybliży tarczę antyrakietową?

 
Tarcza jednak powstanie?mdaa.org

- Kiedy Korea Północna przeprowadza próby z bronią nuklearną i rakietami balistycznymi o coraz większym zasięgu, nie należy zmniejszać funduszy na obronę antyrakietową - uważa były minister obrony William Cohen.

W artykule w czwartkowym "Washington Times" Cohen zwraca uwagę, że o ile w 1998 r. stalinowski reżim północnokoreański przetestował rakietę, która przeleciała około 1000 mil (1600 km), to w kwietniu br. wystrzelił rakietę, która osiągnęła już odległość 2000 mil (3200 km).

Nie czas na cięcia w obronie

Także ładunek nuklearnY, który zdetonowano w poniedziałek, miał prawdopodobnie siłę kilkakrotnie większą niż bomba, którą przetestowano w 2006 r. Zdaniem byłego szefa Pentagonu świadczy to o postępach w rozbudowie północnokoreańskiego arsenału rakietowego i atomowego.

Kiedy Korea Północna przeprowadza próby z bronią nuklearną i rakietami balistycznymi o coraz większym zasięgu, nie należy zmniejszać funduszy na obronę antyrakietową, jak to uczyniła administracja prezydenta Obamy. William Cohen

Cohen - który w latach 1997-2001 kierował Pentagonem w administracji prezydenta Clintona - wątpi w powodzenie dyplomatycznych wysiłków na rzecz powstrzymania zbrojeń Korei Północnej, niepopartych rozbudową systemów, które ochraniałyby USA i ich azjatyckich sojuszników: Japonię i Koreę Południową.

"Zredukowanie budżetu na nasz system obrony rakietowej o 1,4 miliarda dolarów, jak to zrobiła administracja Obamy sugeruje, że nie bierzemy poważnie zagrożenia ze strony bandyckich reżimów. Cięcia funduszy to błędny sygnał dla naszych przeciwników i sojuszników. Ośmieli to Koreę Północną, Iran i inne zbójeckie państwa, by budować rakiety o coraz większym zasięgu" - pisze były minister.

ONZ grozi palcem

Tymczasem Japonia i Stany Zjednoczone przygotowały wstępny projekt rezolucji potępiającej ostatnią próbę nuklearną Korei Północnej. Dokument wzywa państwa członkowskie do niezwłocznego egzekwowania uchwalonych wcześniej sankcji przeciwko Phenianowi - informuje agencja Reutera.

Poprzednie sankcje przeciw Phenianowi Rada wprowadziła w rezolucji, uchwalonej po próbie nuklearnej przeprowadzonej przez Phenian w październiku 2006 roku. Zażądano wtedy od Phenianu likwidacji broni atomowej oraz zakazano importu przez Koreę Północną wszelkich materiałów i urządzeń, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni atomowej albo rakiet balistycznych.

Nad projektem nowej rezolucji debatują stali członkowie Rady Bezpieczeństwa. Według Reutersa do dyskusji włączono też Koreę Południową.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mdaa.org