Prawo ma uczyć. 25 lat za tzw. honorowe zabójstwa

W Pakistanie kobiety giną z rąk swoich rodzin prawie codzienniePixabay

Pakistański parlament uchwalił w czwartek ustawę zaostrzającą kary za tzw. honorowe zabójstwa oraz likwidującą lukę prawną, która umożliwiała zabójcom uniknięcia kary. Dla skazanego za taki czyn nowe prawo przewiduje obowiązkową karę 25 lat więzienia.

Ponadto rodziny ofiar nie będą już miały możliwości wybaczenia zabójcy. Dotychczas w większości przypadków sprawcy, którzy zazwyczaj należą do rodziny ofiary, uzyskiwali przebaczenie krewnych, co umożliwiało uniknięcie kary.

Kobiety giną codziennie

Ustawę przyjęto po burzliwej, czterogodzinnej wspólnej debacie dwóch izb parlamentu, która była na żywo transmitowana w telewizji.

- Przepisy mają wskazywać lepsze zachowania, a nie zezwalać, by zgubne postępowanie było bezkarne - oceniła była senator Sughra Imam, która przedstawiła projekt ustawy.

Ofiarami honorowych zabójstw w ostatnich latach padało w Pakistanie ok. 500 kobiet rocznie, jednak tylko w 2016 r. liczba ta wzrosła do ponad tysiąca. Kobieta sprzeciwiająca się zdaniu rodziny w wyborze męża, w imię miłości do innego mężczyzny, uważana jest w tym kraju za powód do wstydu, a zabicie jej ma oczyścić dobre imię rodziny. Takie zabójstwo "oczyszcza" również męża, którego żona została zgwałcona, gwałt jest bowiem uznawany najczęściej za winę kobiety.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay