Władze federalne aresztowały 16 osób i skonfiskowały ponad 400 kilogramów fentanylu. Departament Sprawiedliwości USA mówi o "największej w historii Agencji do spraw Zwalczania Narkotyków konfiskacie fentanylu".
- Podczas operacji amerykańskie organy ścigania uderzyły w kartel Sinaloa.
- Zabezpieczono fentanyl, heroinę, kokainę, broń i gotówkę.
- Około 100 tysięcy osób rocznie umiera w USA z powodu przedawkowania fentanylu.
W ramach operacji organy ścigania przeprowadziły skoordynowane akcje przeszukania w pięciu stanach (Nowym Meksyku, Oregonie, Utah, Arizonie i Nevadzie), co doprowadziło do likwidacji jednej z największych i najgroźniejszych organizacji zajmujących się handlem narkotykami w historii USA.
Skonfiskowano 400 kilogramów fentanylu, heroinę, kokainę i metamfetaminę. Ponadto aresztowano 16 osób oraz zabezpieczono rekordową sumę gotówki liczoną w milionach dolarów, broń palną i pojazdy.
Fentanyl jest to silny syntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy. Podlega ścisłej kontroli.
"Poważny cios dla kartelu Sinaloa"
Departament Sprawiedliwości USA mówi o "największej w historii Agencji ds. Zwalczania Narkotyków (DEA) konfiskacie fentanylu".
- To bezprecedensowe przejęcie narkotyków przez DEA stanowi poważny cios dla kartelu Sinaloa, eliminujemy truciznę z naszych ulic i chronimy Amerykanów przed plagą fentanylu. Departament Sprawiedliwości będzie kontynuował współpracę z naszymi partnerami w organach ścigania, aby rozbić każdą siatkę karteli działającą nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych - oświadczyła prokurator generalna USA Pamela Bondi.
- Nasze społeczności są dziś bezpieczniejsze dzięki niestrudzonemu zaangażowaniu i koordynacji między federalnymi, stanowymi i lokalnymi organami ścigania - powiedział we wtorkowym oświadczeniu prokurator USA Ryan Ellison z okręgu Nowy Meksyk.
Według Bondi agenci federalni zabezpieczyli nielegalne substancje o wartości około czterech milionów dolarów.
Według raportu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), kryzys opioidowy w Ameryce nieco osłabł, jednak wciąż prawie 200 osób dziennie umiera z powodu fentanylu. Liczba przedawkowań narkotyków spadła o cztery procent między rokiem 2022 a 2023. Niemniej jednak około 100 tysięcy osób rocznie nadal umiera z tego powodu.
Autorka/Autor: ek/ads
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Office of Public Affairs/U.S. Department of Justice