Porozumienie z Iranem to "prowadzenie Izraelczyków do drzwi pieców"

WikipediaMike Huckabee ma inną koncepcję polityki zagranicznej niż Barack Obama

Ubiegający się o nominację w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Republikańskiej Mike Huckabee nazwał Baracka Obamę "najbardziej nieudolnym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych". Szczególnie ostro skrytykował porozumienie nuklearne z Iranem, które, jak ocenił, oznacza "prowadzenie Izraelczyków do drzwi pieców". Wypowiedź pretendenta do Białego Domu wywołała burzę.

14 lipca w Wiedniu ogłoszono zawarcie porozumienia grupy 5+1 (USA, Rosji, Chin, W. Brytanii, Francji i Niemiec) z Iranem. Jego celem było stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując jednak prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczy na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych.

Wśród krytyków porozumienia są m.in. politycy Partii Republikańskiej. Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił natomiast, że umowa stanowi poważne zagrożenie dla tego kraju.

"Najbardziej nieudolny prezydent"

Ubiegający się o nominację republikanów w wyborach prezydenckich Mike Huckabee nie przebierał w słowach, by skrytykować porozumienie, którego osiągnięcie jest uznawane przez niektórych komentatorów za jeden z największych sukcesów Baracka Obamy w dziedzinie polityki zagranicznej.

W wywiadzie dla konserwatywnego portalu Breibart Huckabee ocenił jednak, że Obama to "najbardziej nieudolny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych".

- Umowa z Iranem to największa głupota. Powinna zostać odrzucona w Kongresie, zarówno przez republikanów, jak i demokratów oraz przez wszystkich Amerykanów - wyjaśniał.

W jego opinii zaufanie Irańczykom to "okropna naiwność". - Oznacza prowadzenie Izraelczyków do drzwi pieców - stwierdził.

Ta aluzja do Holokaustu wywołała ogromne wzburzenie. Przewodnicząca Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej Deborah Wasserman-Schutlz podkreśliła, że "w amerykańskiej polityce nie ma miejsca na tego typu porównania". Jak uznała, Huckabee powinien za swoje słowa przeprosić. Słowa republikanina skrytykowała też Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL).

Mike Huckabee już po raz drugi stara się zdobyć nominację z ramienia Partii Republikańskiej. Znany jest ze swoich zdecydowanych poglądów w dziedzinie polityki zagranicznej, dlatego zaliczany bywa do "jastrzębi".

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: kg\mtom / Źródło: Washington Post, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości