Świat

Poroszenko na linii z Waszyngtonem i Berlinem. Merkel zaproszona na Ukrainę

Świat

tvn24Rosyjskie "wsparcie" dla "konwoju humanitarnego"

Wiceprezydent USA Joe Biden i Petro Poroszenko zgodzili się w czasie sobotniej rozmowy telefonicznej, że "wysyłanie przez Rosję kolumn wojskowych wzdłuż granicy z Ukrainą i ciągłe dozbrajanie separatystów jest niespójne z dążeniem do poprawy sytuacji humanitarnej na wschodzie Ukrainy" - głosi komunikat Białego Domu. Poroszenko rozmawiał również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, którą zaprosił do odwiedzenia w przyszłym tygodniu Ukrainy.

W czasie rozmowy telefonicznej amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena i prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki obaj politycy podkreślili swoje zaangażowanie w próby pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy i zaapelowali do Rosji, by "w dobrej wierze" włączyła się do negocjacji.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Biały Dom, Biden i Poroszenko zgodzili się również co do tego, że wysyłanie przez Rosję kolumn wojskowych oraz dostarczanie separatystom zaawansowanej broni pozostaje w sprzeczności z deklarowaną chęcią niesienia pomocy humanitarnej.

Zaproszenie dla Merkel

W sobotę Poroszenko rozmawiał również z kanclerz Niemiec i zaprosił Angelę Merkel do odwiedzenia Ukrainy w przyszłym tygodniu w celu omówienia spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. "W toku rozmowy strony omówiły międzynarodowe wysiłki zmierzające do pokojowego uregulowania sytuacji w Donbasie (...) Petro Poroszenko zaprosił Angelę Merkel do odwiedzenia już w przyszłym tygodniu Ukrainy w celu szczegółowego omówienia spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - zakomunikowała w sobotę służba prasowa szefa państwa ukraińskiego, jak informuje agencja Interfaks-Ukraina. Prezydent podziękował pani Merkel za poparcie Niemiec dla Ukrainy, jak również wyraził nadzieję, że przywódcy państw UE poświęcą należytą uwagę sprawom ukraińskim podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej w dniu 30 sierpnia. "Petro Poroszenko wyraził także gotowość przybycia na to posiedzenie w celu poinformowania przywódców państw Unii Europejskiej o sytuacji na Ukrainie, jak to miało miejsce 27 czerwca na posiedzeniu Rady Europejskiej" - czytamy w komunikacie prezydenckiej służby prasowej.

Trzeba położyć kres dostawom broni dla separatystów

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert podał, że Merkel i Poroszenko ustalili podczas tej rozmowy, że należy nareszcie położyć kres dostawom broni dla prorosyjskich separatystów na Ukrainie oraz wynegocjować zawieszenie broni. Seibert poinformował, że przywódcy położyli szczególny nacisk na informacje podane przez prorosyjskich separatystów, którzy potwierdzili, że otrzymali pomoc w postaci rosyjskich wozów bojowych, a także wsparcie żołnierzy, którzy przyjechali z Rosji. - Pani kanclerz wyraziła życzenie, by rosyjski rząd ustosunkował się do tych informacji i komunikatów separatystów - powiedział Seibert.

W niedzielę rano w Berlinie na temat sytuacji na Ukrainie rozmawiać będą szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//rzw / Źródło: reuters, pap