USA: demontaż obiektów wojskowych Korei Północnej spójny z zobowiązaniami


Doniesienia, że Korea Północna rozpoczęła demontaż infrastruktury wojskowej są "w pełni zgodne z zobowiązaniem" przywódcy tego kraju Kim Dzong Una ze spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Według ekspertów Pjongjang demontuje infrastrukturę na poligonie używanym do testowania silników do rakiet.

Monitorujący sytuację w Korei Północnej think tank 38 North poinformował w poniedziałek, że zdjęcia satelitarne wskazują, iż Korea Północna prowadzi intensywne prace nad demontażem infrastruktury zainstalowanej na poligonie Sohae, gdzie testowano silniki do rakiet dalekiego zasięgu.

Występując we wtorek na konferencji prasowej z szefową australijskiego MSZ Julią Bishop w Stanford w Kalifornii, Pompeo poinformował też, że strona amerykańska "naciskała na obecność inspektorów" podczas "demontażu miejsca testów". Powtórzył, że władze Korei Północnej "muszą doprowadzić do całkowitej denuklearyzacji", co jest "krokiem, do którego zobowiązał się Kim".

Trump "bardzo zadowolony"

Pod koniec maja władze Korei Północnej zamknęły poligon nuklearny Punggje-ri. Wysadzono w powietrze trzy tunele używane podczas prób jądrowych oraz wieże obserwacyjne. Eksperci zwracali przy tym uwagę na fakt, że żaden z tych kroków nie jest nieodwracalny i zaznaczali, że Pjongjang ociąga się z demontażem infrastruktury do testów balistycznych.

Poniedziałkowy raport sygnalizuje przełom w postawie Korei Północnej i daje powód do satysfakcji gospodarzowi Białego Domu. Prezydent Trump zapewnił w poniedziałek, że jest "bardzo zadowolony" ze stanu negocjacji z Koreą Północną. Amerykański przywódca zdementował przy tym pojawiające się od kilku dni informacje, jakoby denerwował się brakiem konkretnych kroków Korei Północnej, które świadczyłyby, że wypełnia ustalenia powzięte w Singapurze.

Po historycznym szczycie w Singapurze 12 czerwca Trump i Kim podpisali wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump - do udzielenia Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości