Świat

Pompeo z wizytą w Rijadzie. "Iran destabilizuje cały region"

Świat


Nowy sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas swojej niedzielnej wizyty w Rijadzie podkreślił, że umowa nuklearna z Iranem nie spełniła celu powstrzymania Teheranu w regionie. Zapewnił, że będzie pracował nad zmianami w porozumieniu.

Na krótkiej wspólnej konferencji z szefem saudyjskiej dyplomacji Adilem ad-Dżubeirem Pompeo podkreślił, że od podpisania układu nuklearnego w 2015 roku między Iranem a sześcioma mocarstwami, w tym USA, Teheran "w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej". Umowa ogranicza program jądrowy Iranu w zamian za zniesienie nałożonych na niego sankcji.

- Iran destabilizuje cały region - powiedział sekretarz stanu w Rijadzie.

Oskarżył Teheran o wspieranie bojówek i grup terrorystycznych, a także szyickich rebeliantów Huti, z którymi w Jemenie walczy arabska koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej oraz "morderczego reżimu Asada" w Syrii. Ponownie zapewnił, że jeśli USA wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają wprowadzić zmian w porozumieniu, rząd prezydenta USA Donalda Trumpa wycofa się z układu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do 12 maja.

"Jedność jest kluczowa"

Jak poinformowano, w Rijadzie Pompeo rozmawiał z ad-Dżubeirem o sytuacji w Jemenie i Syrii oraz o stosunkach między krajami Zatoki Perskiej. W tym kontekście Pompeo podkreślił, że jedność tych państw "jest kluczowa".

Reuters zauważa, że szef amerykańskiej dyplomacji nie wspomniał wprost o Katarze. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zawiesiły w czerwcu ubiegłego roku stosunki dyplomatyczne i handlowe z tym państwem, któremu zarzucają wspieranie terroryzmu i zbliżenie z Iranem, rywalem Saudyjczyków. Katar odpiera te oskarżenia i twierdzi, że kraje te rozważają interwencję militarną na jego terytorium. Anonimowi urzędnicy USA cytowani przez Reutersa mówili przed podróżą Pompeo, że w rozmowach z Saudyjczykami będzie on podkreślał, że spór z Katarem musi się zakończyć. Nowy szef dyplomacji USA wcześniej w niedzielę spotkał się z saudyjskim królem Salmanem. Z Arabii Saudyjskiej uda się do Izraela i Jordanii.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: