Pomagali "przyjaciołom Putina" zbić majątek? Bank zaprzecza

Kluczowe fakty o Panama Papers
Kluczowe fakty o Panama Papers
Kluczowe fakty o aferze "Panama Papers"

Bank RCB z siedzibą na Cyprze zapewnił, że "nigdy nie udzielał pożyczek bez zabezpieczenia". Komunikat w tej sprawie jest reakcją na artykuł brytyjskiego "Guardiana" sugerujący, że RCB mógł pomagać przyjaciołom Władimira Putina w zbiciu fortuny.

"Bank RCB, jako główny podmiot (principal) nie udzielał i nie udziela niezabezpieczonych pożyczek" - głosi oświadczenie tej instytucji finansowej. "Ten bank zawsze działa w przejrzysty sposób i wszystkie informacje o jego działalności są dostępne odnośnym władzom cypryjskim i europejskim" - wskazano.

Brytyjski dziennik "Guardian" napisał w niedzielę, że RCB i inne banki udzielały "ogromnych niezabezpieczonych pożyczek" osobom powiązanym z Putinem. Według gazety, Panama Papers - dokumenty, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych - pokazują, że sieć tajnych transakcji i pożyczek offshore wartych 2 mld dolarów prowadzi do bliskich przyjaciół Putina.

Agencja Reuters odnotowuje, że RCB jest powiązany z państwowym rosyjskim bankiem WTB.

Wiolonczelista właścicielem firm

Opozycyjna rosyjska "Nowaja Gazieta" napisała w poniedziałek, że za właściciela firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, z aktywami rzędu miliardów dolarów, można uważać znanego wiolonczelistę Siergieja Rołdugina, bliskiego przyjaciela Putina.

"Nowaja Gazieta" i ekonomiczny dziennik "Wiedomosti" są w Rosji partnerami dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung”, a dotyczącego dokumentów panamskiej kancelarii Mossack Fonseca.

Obie rosyjskie gazety publikują w poniedziałek obszerne materiały o Rołduginie, który – jak przypomina "Nowaja Gazieta" – jest uznanym wirtuozem, wykładowcą, jednym z najlepszych wiolonczelistów w Rosji.

Ze znacznym zyskiem

"Nowaja Gazieta" utrzymuje, że "źródła funduszy dla związanej z Rołduginem grupy firm z rajów podatkowych można podzielić umownie na trzy rodzaje. "Po pierwsze, były to niejasne transakcje pozagiełdowe akcjami największych firm państwowych Rosji – Rosnieftu, Gazpromu, [datki] od największych rosyjskich biznesmenów, ulgowe pożyczki od cypryjskiego banku RCB". Wspomniany bank, jak dodaje gazeta, był kontrolowany przez państwowy rosyjski bank WTB.

Według "Nowej Gaziety" firmy związane z muzykiem "kupowały akcje rosyjskich przedsiębiorstw, a nazajutrz sprzedawały te same pakiety tymże, od kogo je kupiły wczoraj, ale ze znacznym zyskiem". Powołując się na ekspertów, gazeta dodaje następnie, że "w rzeczywistości transakcje mogły nie być realizowane, a jak się wydaje, służyły jako udokumentowane potwierdzenie dla płatności z innych źródeł".

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: